Bir felsefe hocası elinde bir kutu ile sınıfa girdi. Kutunun içinden bir cam kavanozu çıkartır ve içini taşlarla doldurur.

Öğrencileri şaşkınlıkla yaptığını izlerler. Hoca öğrencilerine “Kavanoz doldu mu?” diye sorar? Öğrencileri hep birlikte “Evet doldu! ” yanıtını verirler.

Hoca gülümser ve yine konuşmadan kavanozun içine daha küçük taşlar doldurur ve kavanozu sallayıp küçük taşların, büyük taşların bıraktığı boşlukları doldurmasını sağlar.

Hoca “Kavanoz doldu mu? ” diye yine öğrencilerine sorar. Aldığı yanıt “Evet doldu! ” olur.

Hoca yine gülümseyip kavanozun içine kum doldurmaya başlar. Bu kez kum tanecikleri büyük ve küçük taşların arasındaki boşlukları doldurmaya başlar.

’’Kavanoz doldu mu? ” diyen hoca öğrencilerinden “Evet! ” yanıtını alır.

Hoca bu kez masanın üzerinde kahve dolu fincanı kavanozun içine döker ve iyice sallar. Hoca daha sormadan öğrenciler hep bir ağızdan “Kavanoz iyice doldu hocam” diye bağırırlar.

“Şimdi bu kavanozun nasıl dolduğunu açıklayacağım sizlere” diye söze başlayan felsefe hocası şunları söyler;Bu kavanoz sizin yaşamınızı yansıtıyor. Büyük olan taşlar yaşamınızda en önemli olan anneniz, babanız, kardeşleriniz, eşiniz, çocuklarınız, ve dostlarınızı temsil ediyor. Bunlar o kadar önemli ki yaşamınızda sağlığınızdan sonra onlar birinci sırada olmalı. Küçük olan taşların anlamı yaşamınıza ekstra gelen şeyler, eğitim hayatınız, işiniz, eviniz, arabanızdır. Eğer kavanoza ilk olarak bunlar ile doldursanız o zaman büyük taşlar yani aileniz için boş yer kalmaz. Kumun anlamı, hayatımızın en küçük şeyleri, meşhur olmak, zengin olmak gibi. Eğer kavanozu ilk olarak kum ile doldursanız o zaman ne büyük taşlara ne de küçük taşlara boş yer kalmaz.

Kavanoz, sizin hayatınızdır. Eğer zamanınızı ve gücünüzü küçük şeyler için harcasanız önemli şeylere vakit bulamazsınız. Kendi mutluluğunuz için hangi şeyler daha önemli olduğuna fark ediniz.

Anneniz, babanız ile vakit geçirin, çocuklarınızla oynayınız, sevgiliniz veya eşiniz ile beraber hayatın tadını çıkartınız, sağlığınıza dikkat ediniz ve dostlarınızla ilgileniniz…

Öğrenciler çok şaşırmış, bir tanesi “Hocam peki kahvenin anlamı nedir?

Hocası gülümseyerek “Ne kadar meşgul olsanız da sevdiklerinizle bir kahve içmeniz anlamına geliyor”

Esen Kalın…