Dr. Alan Shoemaker, Covid-19 aşılarının kalp hasarına yol açtığını ve aşı olan kişilerin yarısının 5 yıl içinde öleceğini iddia etti. Bu açıklamalar tıp camiasında büyük yankı uyandırdı. Uzmanlar, Shoemaker'ın iddialarının bilimsel verilerle desteklenmediğini ve aşıların faydalarının risklerinden çok daha fazla olduğunu savunuyor.

TARIM İŞÇİLERİNE BİLGİLENDİRME YAPILDI TARIM İŞÇİLERİNE BİLGİLENDİRME YAPILDI

Dr. Alan Shoemaker'ın uluslararası bir sempozyumda aşıların "ölümcül" bir etkisine yol açtığı iddiası, tıp camiasında yankı buldu. Covid-19 aşısının kalp hasarı riskini artırdığına dair Shoemaker'ın açıklamaları, uzmanlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Covid-19 pandemisinin başlangıcı Çin'in Vuhan Eyaleti'nde Aralık ayının sonlarında yaşanan ilk vakalara kadar uzanıyor. 3 yılı aşkın bir süredir tüm dünyayı etkisi altına alan virüs, milyonlarca insanın ölümüne neden oldu. Bu süreçte virüse karşı mücadelede aşılar kritik rol oynadı.

Aşıların virüsü ne kadar etkili bir şekilde yok ettiği ve uzun vadeli etkileri ise halen tartışma konusu. Bazı uzmanlar aşıların virüsü kontrol altına alma konusunda oldukça başarılı olduğunu savunurken, bazıları ise aşıların yan etkilerinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini savunuyor.

SHOEMAKER: 5 YIL İÇİNDE YARISI ÖLECEK

Dr. Shoemaker'ın iddialarına göre Covid-19 aşısı olan kişilerde %5 ila %9 oranında kalp hasarı geliştiği görülüyor. Bu da her bir milyon kişide 50 bin ila 90 bin kişi arasında bir ölüm riskine işaret ediyor. Shoemaker, aşı sonrası kalp krizi geçirenlerin yarısının 5 yıl içinde, %75'inin ise 10 yıl içinde hayatını kaybedeceğini öne sürüyor.

Shoemaker'ın açıklamaları tıp camiasında büyük yankı uyandırdı. Uzmanlar, Shoemaker'ın iddialarının bilimsel verilerle desteklenmediğini ve aşı karşıtı bir propaganda unsuru taşıdığını savunuyor. Aşıların kalp krizi riskini artırdığına dair herhangi bir somut bulgu olmadığını vurgulayan uzmanlar, aşıların faydalarının risklerinden çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ