Bu Bağımlılıklar Hayat Kalitesini Düşürüyor! Hayatı Dengeye Alma Vakti Gelmiş Olabilir Bu Bağımlılıklar Hayat Kalitesini Düşürüyor! Hayatı Dengeye Alma Vakti Gelmiş Olabilir

Türkiye’de diyabet hastalarının yakından takip ettiği diyabet sensörünün temini hakkında Fahrettin Koca, yeni gelişmeler paylaştı. Yerli diyabet sensörü üretimi üzerinde çalışmalarda bulunduklarını açıklayan Koca, üretilen sensörlerin halka ücretsiz olarak verileceğini müjdeledi.

Diyabet Hastalari Dikkat Diyabet Sensoru Ucretsiz Olacak1

“Sensörü Ücretsiz Vermek İstiyoruz”

Diyabet sensörü kullanımının diyabeti kontrol altında tutma konusunda önemli etkileri olduğunu dile getiren Koca, "Sensörler ithal ve maliyeti de oldukça yüksek. Tip-1 diyabetli bütün vatandaşlarımıza sensörü ücretsiz vermek istiyoruz. Takipte kullanım kolaylığı var ve güvenilir veri toplanıyor olması açısından özellikle çocuk yaş grubunda çok avantajlı. Sensörü yerlileştirmeye başladık ve laboratuvar ortamında üretimi gerçekleştirildi. Seri üretim hazırlığı yapılıyor. Pilot üretimle beraber gerekli deneyler ve klinik kullanıma girecek. Yasal izin ve belgelerini de aldıktan sonra, önümüzdeki 6-7 hafta içerisinde klinikte kullanımına başlamak istiyoruz. Bütün tip-1 diyabetlere, başta çocuklar olmak üzere ulaştırmak istiyoruz. Geliştirdiğimiz sensör, değer bazında yüzde 90 yerli olacak." ifadelerinde bulundu.

Editör: Haber Merkezi