Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Kurban pazarlarında meydana gelebilecek dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarına karşı Denizli Emniyet Müdürlüğü ise vatandaşlara uyarılarda bulundu.  

Denizli Çardak Havalimanı 2024 Mayıs Ayında Yolcu Sayısını Arttırdı Denizli Çardak Havalimanı 2024 Mayıs Ayında Yolcu Sayısını Arttırdı

Denizli Emniyet Müdürlüğü Kurbanlık alışverişine dikkat diyerek yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşları uyardı. Dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarına karşı vatandaşların dikkatli ve duyarlı olması gerektiği söylenirken “şüpheli durumlarda 112'yi arayarak bilgi vermeleri büyük önem arz etmektedir” denildi.  

Peki Kurban Alışverişinde Nelere Dikkat edilmeli? 

-Değeri altında verilen ya da değeri üstünde satılan havyanlara dikkat etmek gerekiyor. 

-Yanınızda Yüklü miktarda para bulundurmayın. 

-Alınan hayvanın küpe numarasını kontrol edin. 

- Veresiye, çek, senet gibi ödeme yöntemlerini kabul etmeyin.  

- Mümkün olduğunca döviz ile alışveriş yapmayın. Döviz ile yapılan alışverişlerde sahteciliğe ve döviz kurlarına dikkat edin. 

-Kurbanlık alışverişinizi, mümkün olduğunca belediyeler tarafından belirlenmiş hayvan pazarlarında satış için izin almış ve yer verilmiş olan kişilerle yapın.  

-İnternet üzerinden bedelinin çok altında kurbanlık satışı yapan sitelerden alışveriş yapmayın. Gerçek satıcı gibi davranan dolandırıcılara karşı dikkatli olun. Satışı yapılan hayvanı görmediğiniz halde, parayı sizden alarak kurbanlık hayvanı ikametinize getireceğini söyleyen kişilere inanmayın. 

-Satıcının size verdiği telefon numarasının doğru olup olmadığını, numarayı aldığınız anda arayarak kontrol edin. 

-Alışveriş esnasında büyükbaş hayvan alırken, bu hayvana ait pasaporta, küçükbaş hayvanın kulak küpesine dikkat edin. 

-Kurban kesildikten sonra hayvanın sağlıksız çıkması halinde ilgili Belediye Başkanlığına giderek tutanak tutturun. Ya da sağlıksız hayvanın fotoğraf ve videosunu çekerek durumu kayıt altına aldıktan sonra Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunabilirsiniz. Her türlü şüpheli durumu, zaman kaybetmeden 112 acil durum hattını arayarak polise bildirin. 

Muhabir: Aslıhan Kılıçelli