ÖZKAN VE DERE MİLLİ MAÇI ÇİVRİLLİLERLE İZLEDİ ÖZKAN VE DERE MİLLİ MAÇI ÇİVRİLLİLERLE İZLEDİ

Oto fareleri, uzaktan kumanda ile açılıp kapatılan araçları çalmak için jammer (sinyal bozucu cihaz) kullanarak otomobilleri çalıyor. Hatta trafikte seyir halindeyken aracın kaputuna tavuk eti atıp araçtan çıkmanızı sağlayarak aracınızı çalıyorlar. Bunun gibi birçok yöntemi kullanan oto farelerine karşı dikkatli olmakta fayda var.

Asayiş Dairesi Başkanlığı, bir vatandaşın, 'Otomobil hırsızlığına karşı ne tür tedbir almalıyız?' sorusunu cevaplandırdı. Verilen cevapta öncelikle basit ama pratik bir çözüm olan “direksiyon kilidi”, “baston kilidi”, “el freni kilidi” ve “tekerlek kilidi” gibi sistemlerinin mutlaka araçta bulunması gerektiğini belirtti.

Kaza Süsü Vererek Sizi Araçtan İndirip Otomobili Çalıyorlar

Asayiş Daire Başkanlığı açıklamasında, "Kısa sürelide olsa aracınızdan ayrılmanız gerektiği durumlarda kontak anahtarını araç üzerinde veya aracı çalışır vaziyette bırakmayınız. Kaza süsü vererek araçların çalınabileceği unutulmamalı ve kaza sonrasında kontak anahtarları araç üzerinde asla bırakılmamalıdır. Hatta mümkünse aracın içerisindeki varsa değerli eşya ve paralarınızın da çalınmaması  için aracınızın kapılarını mutlaka kilitleyiniz" ifadeleri yer aldı.
İmmobilizier (Çipli) Sistemli Anahtarları Ortada Bırakma!
İmmobilizier sistemli araçların anahtarlarını ortada yerde bırakmamak önemli. Ev ve işyeri gibi yerlerde araç anahtarlarının görünür bir şekilde bulundurulmaması tavsiye edildi.

Sinyal Bozucu (Jammer) Cihazlarla Araçlar Çalınıyor

Sinyal bozucu (jammer) cihazlar ile araçların kapılarının açık bırakıldığı unutulmaması gerektiğinin altı çizilen açıklamada, "Bu sebeple, aracınızı uzaktan kumanda cihazı ile kapattığınız durumlarda kapıların kilitli olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Aracınızın alarm sistemi çalmaya başlarsa aracınızın yanına giderek araç kapı, bagaj ve depo kapağı kilit sistemlerinde herhangi bir tahrifat olup olmadığını kontrol ediniz.

Araca Takip Cihazı Taktırmak Önemli

İmkânlarınız ölçüsünde aracınıza 'Araç Uydu Takip Sistemi' taktırınız. GPRS aracılığı ile uydudan alınan bilgiler sayesinde çalınan aracınızın yer konumlaması yapılarak ele geçirilmesine kolaylık sağlayabilirsiniz. Mağduriyet yaşamamanız için aracınıza mutlaka 'kasko' sigortası yaptırınız" denildi.

Editör: Tolga Çetin