Emeklilerin maaşlarına yapılacak zam, sadece ekonomik bir hesap değil, aynı zamanda sosyal bir adımdır. Bu nedenle, maaş zammının belirlenmesi ve açıklanması, toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren bir konu.

16 milyon emeklinin gözü kulağı Temmuz ayındaki zamma çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilerin zor durumuna dikkat çekerek Temmuz ayında enflasyon farkına göre bir zam yapılacağını belirtti. Ancak emeklilerin talepleri, seyyanen zam, kök maaş düzenlemesi ve intibak yasasıydı.

Çalışma Bakanlığı ise son günlerde emekli maaşlarına sadece son 6 ayın enflasyon oranına göre bir artış yapılacağını vurgulayarak, seyyanen zam, kök maaş düzenlemesi ve intibak yasası gündeminin kapandığını belirtti.

Peki, Temmuz ayında emeklilere ne kadar zam yapılacak? Uzmanların tahminlerine göre, maaşların 12 bin TL ile 13 bin 500 TL arasında olması bekleniyor.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun ise konu hakkında maaş zammının geleceği rakamı şu şekilde dile getirdi:

Altın sahipleri için önemli karar: Kuyumcular ortak karar aldı Altın sahipleri için önemli karar: Kuyumcular ortak karar aldı

"İlk 6 ayda yüzde 25'lik bir enflasyon çıkar. SSK ve Bağkur emeklinin yüzde 25'lik bir enflasyon farkı verilir. Memur ve memur emeklilerine toplu sözleşmeden yüzde 20'lik bir artış olur.

Kıdem tazminatı tabanında da yüzde 20'lik bir artış olur. Ancak en düşük emekli aylığına da enflasyon oranında bir artış olursa 15.000 liraya kadar çıkabilir."

Kaynak: HABER MERKEZİ