Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupa turuna çıkmak isteyen gençleri sevindirecek bir tur düzenledi.  “DiscoverEU” adındaki programın kapsamında, aralarında Türkiye vatandaşlarının da bulunduğu 35 bin genç, ücretsiz bir şekilde trenle Avrupa turuna çıkacak.

Yapacakları başvuru sonucunda tura katılma hakkı elde eden gençler, 1 Temmuz 2024 ile 30 Eylül 2025 arasında, 30 gün boyunca trenle Avrupa’nın birçok kentini ücretsiz dolaşabilecek.

Tura çıkan gençler, gittikleri ülkelerde toplu taşıma, kültürel etkinlikler, konaklama, yemek, spor ve diğer alanlarda 40 binden fazla indirim olanağı sunan bir indirim kartına da sahip olacak.

 Turkiye Vatandaslari Icin Ucretsiz Avrupa Turu Firsati5

Ücretsiz Avrupa Turu İçin Kimler Başvurabilecek?

Trenle ücretsiz Avrupa turu için başvurular 16 Nisan’da başladı. Başvuru süresi, 30 Nisan Salı günü Türkiye saati ile 13.00’da sona erecek.

Tur için, 1 Temmuz 2005-30 Haziran 2006 tarihleri arasında doğan AB üyesi ülke vatandaşları ile Türkiye, İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan vatandaşı gençler başvurabilecek.

 Turkiye Vatandaslari Icin Ucretsiz Avrupa Turu Firsati

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Başvurular, “Avrupa Gençlik Portalı” (European Youth Portal) üzerinden yapılacak. AB ile ilgili toplam altı sorunun bulunduğu bir testi yanıtlayan gençler, başvuru hakkı elde edecek.

Gençler, tek başlarına seyahat edebilecekleri gibi, başvuruya uygunluk sağlayan dört arkadaşıyla da programa katılabilecek.

Pamukkale Belediyesi Vatandaşların Şikayetleri Üzerine Harekete Geçti, 20 Güne Hizmette Pamukkale Belediyesi Vatandaşların Şikayetleri Üzerine Harekete Geçti, 20 Güne Hizmette

Testi doğru yanıtlayan gençlerden 35 bini trenle ücretsiz Avrupa seyahati kazanacak.

Avrupa Turuna Katılanlar Nereleri Görebilecek?

Tura katılma hakkı elde eden gençler, AB ülkelerinin tümü dahil olmak üzere istedikleri rotayı belirleyebilecek.

İsteyenlerse, geçen yıl başlatılan Yeni Avrupa Bauhaus ilkeleri doğrultusunda AB’yi güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı kılan kent ve bölgeleri içeren farklı güzergahları seçebilecek.

Turkiye Vatandaslari Icin Ucretsiz Avrupa Turu Firsati1

Ücretsiz tur; mimarlık, müzik, güzel sanatlar, tiyatro, moda ve tasarım gibi çeşitli kültürel noktaları birleştiren DiscoverEu Kültür Rotası ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Avrupa Kültür Başkentlerini de kapsıyor.

Ücretsiz tura katılan engelli veya sağlık sorunu bulunan gençlere özel destek sağlanacak.

AB Komisyonu tarafından 2018 yılında başlatılan DiscoverEU programına, 1 milyondan fazla aday, 284 bin ücretsiz seyahat kartı için başvuruda bulundu.

Editör: Ali İhsan Sivrikaya