Faiz oranlarındaki yükseliş ve yeni kısıtlamalar yüzünden taşıt ve konut kredi kullanımları büüyk oranda düşüş gösterdi.  

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, konut kredileri yılsonuna göre yalnızca yüzde 1,3 artış gösterirken, kamu bankalarında bu oran yüzde 5 düşüş yaşadı. Taşıt kredileri ise sektör genelinde yüzde 5,8 oranında azalma gösterdi ve en büyük düşüş yine kamu bankalarında meydana geldi.  

Durma Noktasında 

Yeni ekonomi yönetimi ve MerkezBankası’nın aldığı kararlar doğrultusunda yüksek faiz politikaları ve makro ihtiyati önlemler, tüm kredi türlerinde faiz oranlarının artmasına neden oldu.  

Bu durum kredi kullanımını adeta durma noktasına getirdi. Özellikle, 19 Nisan itibarıyla konut kredisi faizi yüzde 44,94'e yükselirken, taşıt kredi faizi bir haftada 33,27 puan düşerek yüzde 23,76'ya geriledi. 

Gümüşün Zaferi! Altına Toz Attırdı! Gümüşün Zaferi! Altına Toz Attırdı!

Merkez Bankası, taşıt kredileri için bankalara yüzde 2 büyüme sınırı getirirken, BDDK elektrikli araçlar için kredi limitlerinde ve vadelerinde yeni kısıtlamalar kararı aldı. Ancak, konut kredilerine yönelik herhangi bir düzenleme bulunmuyor. 

Konut kredileri sektörde yılsonuna göre 5,93 milyar liralık sınırlı bir artış gösterirken, kamu mevduat bankalarındaki konut kredi hacmi yüzde 4,9 oranında düşüş yaşadı. Taşıt kredileri ise özellikle kamu mevduat bankalarında yüzde 11,9 oranında büyük bir kayıp yaşadı. 

Sadece TOGG’a Kredi Var 

800 bin liraya kadar sıfır faizli TOGG kredilerinin sunulmasına rağmen, bu teşviklerin piyasada beklenen etkiyi yaratmadığı ve çok az kullanıldığı belirtiliyor. TOGG dışında taşıt kredi seçeneklerinin azalması, tüketicilerin bu alanda yeni arayışlara yönelmesine neden olabilir. 

Bankacılık sektöründe kredi büyümesi ivmesinde bir düşüş yaşanırken, tüketici kredileri ise bir önceki haftaya oranla artış gösterdi. Ticari kredilerde ise darama devam ediyor.