Şekerli ve Gazlı İçecekler Diyabete Davetiye Çıkarıyor Şekerli ve Gazlı İçecekler Diyabete Davetiye Çıkarıyor

Denizli’de Eczacı olan Ayduran, mevsimsel grip vakalarında artış yaşandığının altını çizerek buna karşı alınacak olan ilaçların, takviyelerin doğru yerlerden satın alınması gerektiğinin altını çizdi.

 Eczacı Mehmet Ayduran, gribi iyileştirme aşamasında hastaların hekimlere başvurmadan ilaç kullanmamaları ve satın almamaları konusunda hastalara tavsiyelerde bulundu.

“Sağlınız İçin İnternet Alışverişine Dikkat Edin ”

Kış aylarında grip vakasının daha çok gözlemlendiğine vurgu yapan Eczacı Ayduran, mevsim geçişlerinde de kişilerin gribe yakalanabileceğinden bahsetti.  Gripten korunmak ve hastalık durumunu iyileştirmek için kullanılan bütün ilaç ve takviye gıdaların güvenilir yerlerden satın alınması gerektiğini belirten Eczacı Mehmet Ayduran: “Virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan grip, damlacıklar yoluyla bulaşır. Grip, dünyada en yaygın görülen hastalıkların başında gelir. Dolasıyla görülme sıklığı bu kadar çok olunca bu hastalığa karşı kullanılan ilaçlar ve alternatif çözümler de bir hayli fazla oluyor. Hastaların birçoğu son dönemlerde ilaçların teminini eczane dışı kanallardan yapmaya başladılar. Bu son derece yanlıştır demeyelim de üzerinde durulması gereken hassasiyet gerektiren bir konudur diyelim. Çünkü sağlığınızı doğrudan etkiyen bir durumdur. İlaçların temini konusunda yapılan alışverişlerde söz konusu sağlık ise alışverişin yapıldığı yerin güvenilirliği açısından dikkatli olmak gerekir. İnternet gibi farklı kanallardan alışveriş yaparken çok dikkatli ve bilinçli olmak gerekir.  Bağışıklığı güçlendirici ilaç ve gıda takviyelerin sağlık bakanlığı onaylı olması aynı zamanda gıda takviyesi olduğu için de tarım bakanlığı ruhsatı taşıdığından emin olmak üzerinde durulması gereken en önemli husustur.  İnternet ve diğer kanallardan sağlımıza dair tüm ürünlerin temini ve kullanılması sağlık açısından sıkıntı bir durum teşkil edebilir. İlk karşınıza çıkan yerlerden değil de iyice araştırıldıktan sonra satın alınması daha doğru olur. Sağlımızı ilgilendiren ilaç ve gıda takviyeleri hekimin onayı ve eczanın da sunumuyla eczanelerden teminin edilmelidir.” şeklinde konuştu.

 Hekim Tavsiyesi Dışında İlaç Kullanılmamalıdır!

Denizli’de hava şartlarının dengeli gitmemesinden dolayı yazın da enfeksiyonel vakaların arttığını belirten Eczacı Mehmet Ayduran, vatandaşların soluğu hastane ve eczanelerde aldığı dile getirdi.TYaz mevsiminin kendini iyiden iyi hissettirdiği şu günlerde gribe yakalanmamak için vatandaşların daha tedbirli davranmaları gerektiği söyleyen Eczacı Mehmet Ayduran: “Gribe yakalanmamak için virüslerden önce kendimizi sonra yakın çevremizi korumalıyız. Kişisel hijyen kurallarına dikkat ederek kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmamalıyız.  Grip bulaşmasında etkili olduğundan, gerekli olmadıkça çok kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız. Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıyız. En önemlisi de kafamıza göre ilaç kullanımı yapmamalıyız. Mutlaka hekimlere danışarak ilaç kullanmalıyız. Hekim kontrolü ve tavsiyesi doğrusunda eczanelerden eczacınıza danışarak hastalıkla mücadele etmeliyiz.” dedi.

Editör: Fatma Haytan