Denizli Vekili Sema Silkin Ün Turist Rehberliği Meslek Kanunu'na Yön Verdi Denizli Vekili Sema Silkin Ün Turist Rehberliği Meslek Kanunu'na Yön Verdi

Yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. 31 Mart yerel seçimleri için milyonlarca seçmen sandık başına gidecek. Seçim yasalarına göre sandık başına gitmeyen seçmenler ise ceza alacak. Peki bu zorunluluğun ihlali durumunda nasıl bir yaptırım vatandaşları bekliyor? 

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur. YSK tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumda cezai işlem uygulanmaktadır. 

2023 Yılında 300 Lira Olarak Belirlendi 

Oy kullanmama cezası 2010'da yapılan açıklama ile 22 TL olarak duyurulmuştu. Öte yandan 2023 yılında yapılan genel seçimlerde ise oy vermeme cezası 300 lira olarak belirlenmişti. Oy kullanmayan seçmene ceza tebligatı gönderiliyor ve ödeme işlemleri Maliye Bakanlığı ya da PTT gibi kurumlar üzerinden yapıldığı biliniyor. 

Seçimde Kimler Oy Kullanamaz? 

Öte yandan kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silahaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler seçimde oy kullanamayacak.

Editör: Haber Merkezi