GIDA KATKI MADDELERİNİN KULLANIM AMAÇLARI

Katkı maddeleri, insanların sıklıkla tükettiği yiyeceklerde çeşitli işlevleri yerine getirir. Birçoğumuz için günümüz şartlarından dolayı kendi besinlerimizi yetiştirmek, hasat etmek, öğütmek ve konserve yapmak vb. neredeyse imkânsız. Bu nedenle gıdalarımızın yetiştikleri ya da imal edildikleri yerlerden çok uzaklara sağlıklı bir şekilde ve bozulmadan gelmesi gerekmektedir.Bunu sağlayanda katkı maddeleridir. Bu sayede çoğu tüketici bugün, katkı maddelerinin..

GIDA KATKI MADDELERİNİN KULLANIM AMAÇLARI
Yazar : Tarih : Okunma : 181 views Yorum Yap

Katkı maddeleri, insanların sıklıkla tükettiği yiyeceklerde çeşitli işlevleri yerine getirir. Birçoğumuz için günümüz şartlarından dolayı kendi besinlerimizi yetiştirmek, hasat etmek, öğütmek ve konserve yapmak vb. neredeyse imkânsız. Bu nedenle gıdalarımızın yetiştikleri ya da imal edildikleri yerlerden çok uzaklara sağlıklı bir şekilde ve bozulmadan gelmesi gerekmektedir.Bunu sağlayanda katkı maddeleridir. Bu sayede çoğu tüketici bugün, katkı maddelerinin sağladığı birçok teknolojik, estetik ve kullanışlı faydalara güveniyor. Kısaca gıda katkı maddeleri, gıdalarımızı uzun yıllardır korumak, lezzetlendirmek, harmanlamak, kalınlaştırmak ve renklendirmek için kullanılmıştır ve tüketiciler arasında ciddi beslenme eksikliklerinin azaltılmasında önemli bir rol oynamıştır. Bu bileşenler aynı zamanda, yıl boyunca tüketici beklentilerini karşılayan lezzetli, besleyici, güvenli, kullanışlı, renkli ve uygun fiyatlı yiyeceklerin bulunmasına yardımcı olurlar. Bununla birlikte gıdaların raf ömrünün uzatılmasını, gıdaların duyusal özelliklerinin geliştirilmesini, karakteristik özeliklerinin korunmasını ve gıda hazırlanmasına yardımcı olarak besleyici değerin korunmasını sağlar.

GIDA KATKI MADDELERİNİN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
Gıda katkı maddelerinin bu kadar yararına rağmen zararları da bulunmaktadır. Çünkü düşük kaliteli ya da bozulmuş gıdayı maskeleme, gıdaları yanlış işleme, gıda yapımını taklit etme, ürünün besin değerinde oynama, belirlenen düzeylerden daha fazla ve sakıncalı olarak nitelendirilen maddeleri kullanma, işleme ve ambalaj tekniklerine uymama gibi birçok satış amaçlı aksaklıklar yapılmaktadır. Bu nedenle nitrin ve nitratlar kansere vebazı meyve sularında tavsiye edilen miktardan daha fazlakullanılan benzoik asit ise astım,deri döküntülerine vehiperaktiviteye neden olan koruyucu maddelerdir. Pasta ve şekerlerde de izin verilen miktardan fazla ve yasak olarak nitelendirilen boyalar kullanılmaktadır.Bu yasaklanan renklendirici maddeler toksik ve kanser yapıcıdır. Yapay renklendiriciler aynı zamanda çocuklarda nöronların fizyolojik karakterlerine etki ederek dikkat eksikliği ve hiperaktivite oluşumuna neden olur.Bazı insanlar alerjik reaksiyonlar oluşturmaya diğer insanlardan daha yatkındırlar. Bu nedenle gıda katkı maddelerinin bazıları bu insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilir.MSG kullanımlı ile baş gösteren reaksiyonlar; aş ağrısı, bulantı, ishal, terleme, göğüste sıkışma, boyun arkasında yanma vb. sözünü ettiğim yan etkiler sadece bir kısmını anlatmaktadır. Bu nedenle gıda katkı maddelerine toksikolojik değerlendirme yapılmalı ve tüketici sağlığına zarar vermeyen katkı maddeleri belirlenip listelenmelidir. Böylece bütün katkı maddeleri sürekli kontrol altında olmalı ve kullanım durumları yeni bulgular doğrultusunda gerekirse yeniden değerlendirilmelidir. Tüketici olarak bizlerde üreticileri ve devleti etkin kontrol yapma doğrultusunda daha aktif hale getirmeliyiz.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=