FRUKTOZ INTOLERANSI VE BESLENME

Fruktoz nedir? Meyve şekeri olarak da bilinen fruktoz bir monosakkarittir. Doğal olarak meyve ve balın içinde bulunur.

FRUKTOZ INTOLERANSI VE BESLENME
Yazar : Tarih : Okunma : 121 views Yorum Yap

Fruktoz nedir? Meyve şekeri olarak da bilinen fruktoz bir monosakkarittir. Doğal olarak meyve ve balın içinde bulunur. Sukroz (glikoz+ fruktoz) ve ticari formu olan yüksek fruktozlu mısır şurubunun (HFCS ) içinde de yer alır.

Önceden doğal kaynakları olan meyve ve bal ile aldığımız fruktoz miktarı 16-20 gramken son 30 yılda HFCS gibi şuruplarla aldığımız miktar artmış ve 60-150 grama kadar çıkmıştır.

Fruktoz intoleransı nedir? İlk kez 1956 da raporlanan fruktoz intoleransı karaciğer, bağırsak ve böbrekte bulunan fruktoaldolaz B’nin eksikliği sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Fruktoz intoleransı otozomal resesiftir.

Fruktoz intoleransının semptomları nelerdir? Semptomlar fruktoz ve fruktoz içeren besinlerin alımı ile ortaya çıkmakla beraber alınan miktar ve maruz kalma süresinegöredeğişir. Semptomlar;

  • Bulantı
  • Kusma
  • Terleme
  • Hipoglisemi
  • Baş dönmesi
  • Dikkat dağınıklığı
  • Koma
  • Serum fosforunda azalma
  • Serum magnezyum ve üratta artıştır.

Fruktoz intoleransında tanı Fruktoz ve fruktoz içeren ürünlerin alınması ile tanı konulur.Hastalık genellikle sütten ek besine ya da mamaya geçildiği zaman anlaşılmaktadır.

Fruktoz intoleransı ve beslenme Tedavinin ilk basamağını Fruktoz ve diğer zararlı şeker ürünlerinin diyetten çıkarılması oluşturur. Ailenin semptom yaratan besinleri tanıması tedavi için önemlidir.

Çocukluk döneminde bütün besinlerden alınan toplam fruktoz miktarı 5 gramın altına düşürülür. Pratikte de hastanın kilosu başına maksimum 40 mg fruktoz ve fruktoz içeren besinler alınacak şekilde kısıtlama yapılır. Diyetten özellikle elmanın çıkarılması önem taşır.

Fruktoz intoleransı ve diş sağlığı Fruktoz intoleransı olan çocuk ve yetişkinlerde diş çürükleri çok azdır.

Fruktoz intoleransı ve yasam süresi Bilinen en uzun yaşayan Fruktoz intoleranslı hastaya 8 aylıkken teşhis konmuş ve hasta 78 yaşına kadar yaşamıştır.

Sonuç olarak fruktoz intoleransı gelişen bireylerde fruktoz kısıtlı diyet ile durum kontrol altına alınır. Her diyette olduğu gibi fruktoz intoleransı diyeti de kişiye özgü olmalıdır.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=