CHP Denizli İl Başkanlığı Emekliler İçin Konuştu CHP Denizli İl Başkanlığı Emekliler İçin Konuştu

Eski Denizli Belediye Başkanlarından Hasan Gönülllü, Pamukkale Belediye Başkanı Ali Rıza Ertemur’u makamında ziyaret etti. Gerçekleşen ziyaretle ilgili konuşan Pamukkale Belediye Başkanı Ali Rıza Ertemur, “Denizli Belediye'mizin önceki dönem başkanlarından Hasan Gönüllü ziyaretimize geldi. Bu şehre hizmet etmiş değerli başkanlarımızın tecrübesinin bizlere ışık olacağından şüphemiz yok. Sayın Başkanımıza nazik ziyareti için teşekkür ederiz” dedi.

Eski Denizli Belediye Başkanlarından Hasan Gönüllü Kimdir?

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP), 1965 yılında kayıtlı üye olarak siyasal hayata başladı. CHP'de Denizli İl Sekreteri görevinde iken 09.12.1973 yerel seçimleri yapıldı. Girdiği ön seçimi kazanarak CHP'nin Denizli Belediye Başkanı adayı oldu. Genel yerel seçimde onun karşısına; AP Mehmet Candoğan’ı, DP Hasan Fehmi Yılmaz’ı aday gösterdi. Hasan Gönüllü, 500'den fazla oy farkıyla diğer adayları geride bırakarak Denizli Belediye Başkanlığı seçimini kazandı.

Belediye Başkanlığının bu ilk dört yıllık döneminde köklü, temel yatırımları gerçekleştirdi. Bunlar şöyle özetlenebilir: Öncelikle, Denizli’nin 1964 yılında yapılan imar plânının dışında kalan 798.000 dekarlık imar plânsız alanın haritası ve peşi sıra da imar planları yaptırıldı. Denizli’nin bugünkü tüm elektrik şebekesinin yenilenmesi inşaatı o dönemde başladı ve %80 oranında bitirildi. Şehir içme suyu şebekesi (250 - 300 Km. boru döşenerek) tamamıyla yeniden tesis edildi ve Derindere’den getirilen içme suyu ile su abonesi sayısı 1.500'den 35.000'e çıkarıldı. Toplam 18 adet yeni ana cadde (17.975 M.) ile toplam 250 Km. uzunluğa varan sokaklar açılıp asfaltlanarak halkın kullanımına sunuldu. Ana cadde ve sokaklar açılırken 5.500 adet imar parseli oluşturularak tapu dairesine tescil ettirildi. Yeni açtığı ana caddelere Gönüllü’nün verdiği isimler Belediye Meclisince onaylanarak kullanılmaya başladı. Bu caddeler; İnönü Cad., Atatürk Cad., Mimar Sinan Cad., Devrim Cad., Lozan Cad., Fatih Cad., Dumlupınar Cad., Örnek Cad., Halk Cad., Cumhuriyet Cad., Hürriyet Cad., Zübeyde Hanım Cad., Kıbrıs Şehitleri Cad., Barış Cad., Emek Cad., Mareşal Fevzi Çakmak Cad., Merkez Efendi Cad., Çamlık Cad. isimli ana caddelerdir. Belediye Bayramyeri İş Hanı ile Delikliçınar İş Hanı, yeni Mezbaha binası Gönüllü döneminde yapılmıştır. İş makinesi parkı Gönüllü döneminde yeni baştan oluşturularak cadde ve sokakların açılması, inşası belediye kadroları ve makineleri ile yapılmıştır.

2. Denizli Belediye Başkanlığı Dönemi

Hasan Gönüllü, birinci dönemi başarı ile tamamlamış ve CHP'de ön seçimi kazanarak 12 Aralık 1977 yerel seçimlerine yine CHP adayı olarak katılmıştır. İlk dönem üstün çalışmalarının mükâfatı olarak birinci döneme kıyasla aldığı oylar %100 artarak, yani ikiye katlanarak ikinci kez Denizli Belediye Başkanı seçilmiştir. Bu ikinci dönemde de başarılı çalışmalarına devam etmiştir.

Denizli'de, açık pazar sadece Kale İçi’nde kurulurken; Çarşamba Pazarı ile Karaman semt pazarlarını inşa edip hizmete açarak semt açık pazarı geleneğini başlatmıştır. Denizli’de ilk ışıklı kavşaklar da (ilk sekiz kavşakta) Gönüllü’nün başkanlığı döneminde başlatılmıştır. İncilipınar Parkı yeniden düzenlenmiştir. Son olarak 42. madde ile kamulaştırılan 60.000 M2'lik alan İncilipınar Parkına eklenmek üzere ek park inşaatı devam ederken 12 Eylül Darbesi ile Hasan Gönüllü’nün Denizli Belediye Başkanlığı görevi sona erdi.

Editör: Aslıhan Kılıçellli