10 bin lira maaş alan bir emeklinin enflasyona karşı eriyen alım gücünü korumak için 13 bin 13 bin 500 lira maaş alması gerektiğine dikkat çeken Erdursun, emeklilerin maaş artışları konusundaki taleplerini dile getiriyor.

Açıklamaları ile adından söz ettiren SGK Uzmanı Özgür Erdursun 'Emekliye Temmuz ayında enflasyonun üzerinde bir artış yapılır mı? Refah payı verilir mi? Ne yapılırsa kök maaş belasından kurtulunur? gibi çok merak edilen sorulara Etv'de yanıt verdi.

ALMANYA VE TÜRKİYE ARASINDAKİ FARK

Almanya'da en düşük emekli aylığının yaklaşık bin 500 Euro civarında olduğunu ve bu aylığı alan bir Alman emeklinin 1 kilogram dana kıymaya 7.5 Euro ödediğini söyleyen Özgür Erdursun, Türkiye'de ise en düşük emekli aylığı 10 bin lira yani 290 Euro aldığını ve aynı 1 kilogram kıymaya 15 Euro ödediğini söyledi.

Almanya'da emekli aylıklarının kendi sınırlarında çok yüksek olmadığını ancak alım gücünün yüksek olduğunu aktaran Özgür Erdursun Türkiye'de ise gıda enflasyonunun tavan yaptığını ve emeklinin artık bırakın eti sebze alamaz hale geldiğini vurguladı.

Hükümetin paranın alım gücünün olmaması nedeni ile aylıkları enflasyon artışı üzerinde bir oranda artırması gerektiğini savunan Özgür Erdursun SSK'dan emekli olanların Bağ Kur'dan emekli olanların emekli sandığından emekli olanların sabit gelirle çalışanların, memurların hepsinin gözü kulağının Temmuz ayında ne olacağına dikkat kesilmiş beklemekte olduğunu söyledi.

Kamuda Yeni Dönem! Tasarruf Ve Verimlilik Paketi Açıkladı Kamuda Yeni Dönem! Tasarruf Ve Verimlilik Paketi Açıkladı

"Bizler az çok Temmuz'da ne olacağını biliyoruz" diyen Özgür Erdusun "Yüzde 25'e yakın bir enflasyon çıkacak. Yani enflasyon farkı yüzde 25 olarak verilecek." diye konuştu. Erdursun'un asıl çarpıcı açıklaması seyyanen zam konusunda oldu

Kendisine en çok 10 bin lira aylık alanlar 'Bizim 10 bin liramız ne olacak?' diye sorulduğunu, ikinci sorunun ise Temmuz zammı yüzde 25'de kalır mı? olduğunu söyleyen Özgür Erdusun ardından ,"Ayrıca refah payı ya da başka bir ilave eklenir mi? Seyyanen artış olur mu?" sorularının izlediğini belirtti.

ZAM SANMAYIN ENFLASYON FARKI DEDİ

Yüzde 25 artışın bir zam olmadığının, enflasyon farkı olduğunun altını çizen Özgür Erdursun, yüzde 25 enflasyon çıksa bile geçtiğimiz yıl olduğu gibi en azından yüzde 10-15 ayrıca bir refah payı eklemesi olur diye bekleyenlerin sayısı oldukça fazla olduğunu belirtti.

Özgür Erdursun "Biz yüzde 25 enflasyon artı yüzde 10-15 refah payı verilecek desek bile emekliler bunu kabul etmiyor. 10 bin lira alan emekli yani 13 bin 13 bin 500 lira mı alacağım diye isyan ediyor." diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Enflasyon düşecek' dediğini ancak enflasyonun düşmesinin fiyatların düşeceği anlamına gelmediğini vurgulayan Özgür Erdusun hükümetin başındaki en büyük belanın en düşük emekli maaşının 10 bin liraya tamamlanan kök aylık konusu olduğunu vurguladı. Hükümüten bundan kurtulmak istese de bunu yapamadığını söyledi.

YÜKSEK MAAŞ ALAN DA MUTSUZ

Sigorta primleri en yüksekten yatan bir kişinin emekli olduğunda ilk aldığı aylığın 3.5 asgari ücrete denk geldiğini, ancak şu an 60 bin lira aylık alması gerekirken 30 bin lira aylık aldığını belirten Özgür Erdursun emeklilerde her kesimin mağdur edildiğini söyledi.

Hükümetin Temmuz ayı öncesinde ele avuca gelir açıklamalar yapması gerekiyor. Sayın Mehmet Şimşek esnafı işverenleri korkutuyor, inceleyeceğiz cezalar vereceğiz diyor. Devlet kendi vergi gelirlerini artırmaya devam ediyor. Üzerine cezalar ekleniyor. Buradan bir miktarın da emeklilere ayrılması gerekiyor.

15 BİN LİRA OLUR DEDİ

"Maksimum rakamı söylüyorum" diye konuşan Özgür Erdursun bunun da Temmuz'da en düşük emekli maaşının 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarılması alabileceğini söyledi.

Hükümete yakın basında 12 bin lira 13 bin, 14 bin, 15 bin lira arasında rakamlar dolaştığına dikkat çeken Özgür Erdursun, muhalefetin de en düşük emekli maaşının 17 bin lira olan asgari ücrete çekilmesini talep ettiğini ancak kendisinin böyle bir beklentisi olmadığını belirtti.

BU YAPILIRSA MEMNUNİYET ARTAR

Taban maaş belasından kurtulmak için hükümetin eşit şekilde bütün emeklilere seyyanen artış yapması gerektiğini savunan Özgür Erdursun şu an en düşük kök aylığın 6 bin lira civarında olduğunu anımsatarak tüm emeklilere enflasyon farkının yanında en az 10 bin lira ek artış yapılması gerektiğini söyledi. Özgür Erdursun böylelikle 6 bin lira kök aylık alan bir emeklinin maaşı enflasyon farkından hariç 16 bine çıkacağını, diğer emeklilerinde maaşının 10'ar bin artacağını ve emekli maaşlarının nisbeten güncellenmiş olacağını söyledi. Özgür Erdusun, Ocak'ta yapılacak bir ihtibak çalışması ile emeklilerin sorunun çözülebileceğini belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ