2024 yılının emekliler yılı ilan edilmesinden sonra başlayan çalışmaların detayları belli olmaya başladı. Ocak ayında refah payı ve taban maaş artışı alan emekliler için hem ikramiyeye yüzde 50 zam yapılmış hem de promosyon miktarları artırılmıştı. 2024 yılının emekliler yılı ilan edilmesinden sonra başlayan çalışmaların detayları belli olmaya başladı. Ocak ayında refah payı ve taban maaş artışı alan emekliler için hem ikramiyeye yüzde 50 zam yapılmış hem de promosyon miktarları artırılmıştı.

ÖZEL DANIŞMAN OLACAK 

Işıkhan, "Emekliler tek telefonla SGK danışmanlarına ulaşabilecek" dedi. Işıkhan, emeklilere yönelik yeni hizmetlerin duyurulması için oluşturdukları "emekliler.gov.tr" internet sitesini kısa sürede erişime açacaklarını anlattı.

1) ULAŞIM DESTEĞİ: Belediyelerin sunduğu toplu taşıma dışında emeklilerin diğer ulaşım araçlarından da indirimli ya da ücretsiz yararlanabilmesi için çalışmalar yapılıyor.

2) İLETİŞİM DESTEĞİ: Bu noktada GSM operatörleriyle yapılacak protokollerle emekliler için indirimli özel tarifelerin devreye sokulması gündeme gelecek. Böylece emekliler telefon ve internet hizmetlerinden daha avantajlı olarak yararlanacaklar.

3) ALIŞVERİŞ DESTEĞİ: Gelir seviyesi belli bir miktarın altında olan emekliler için gıda ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılayacakları bir alışveriş kartı hazırlanacak.

Altın sahipleri için önemli karar: Kuyumcular ortak karar aldı Altın sahipleri için önemli karar: Kuyumcular ortak karar aldı

4) BELEDİYE HİZMETLERİNDE İNDİRİM: Bu kapsamda emekliler için yerel yönetimlerle yapılacak protokoller ile su faturalarında indirim, ücretsiz ya da indirimli toplu taşıma, belediye tesislerinden ayrıcalıklı yararlanma gibi bir çok konu ele alınacak. Burada emekliler belediyenin sunduğu tüm hizmetlerden ayrıcalıklı olarak ya indirimli ya da ücretsiz yararlanabilecek.

5) ENERJİ DESTEKLERİ: Başta düşük maaşlılar olmak üzere tüm emeklilerin doğalgaz ve elektrik faturalarının indirimli olması üzerinde de çalışılıyor.

6) KİRA DESTEĞİ: Özellikle büyükşehirler başta olmak üzere emeklilere kira yardımları da gündeme geldi. Düşük aylıklı emeklilerden başlamak üzere emeklilere belli miktarlarda kira desteği verilecek.

7) FİNANS DESTEĞİ: Bu kapsamda bankalarla yapılacak protokollerle emekliler için banka hizmetlerinde ayrıcalık tanınacak. Başta kamu bankaları olmak üzere özel bankalar da d6evreye sokulacak.

8) ÖZEL KART GELİYOR: Emekliler için hazırlanan modelde özel bir kart da bulunuyor. Emeklikart adı verilen bu uygulamada emekliler için yapılacak tüm destekler bu kart vasıtasıyla ödenecek.