Araç sahipleri aman dikkat: 31 Ağustos sonrası zorunlu olacak Araç sahipleri aman dikkat: 31 Ağustos sonrası zorunlu olacak

Bir televizyon programına konuşan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Güray Bülbül, milyonlarca emekliyi ilgilendiren kök aylıklarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Okan Güray Bülbül, yapılacak zam sonrası yaklaşık 3,7 milyon emeklinin kök aylıkları nedeniyle zam alamama veya düşük zam alma riskiyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti ve "Meclis açık olduğu için bu konuda bir gelişme beklenebilir" dedi.

Kulislerde en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL'ye yükseltilebileceği konuşuluyor. Kök maaşı 7 bin 500 TL olan bir emekliye yüzde 26 zam yapılması durumunda, kök aylığı 9 bin 450 TL'ye çıkıyor. 378 TL'lik ek ödeme de eklendiğinde emeklinin maaşı 9 bin 828 TL oluyor. Bu, emeklinin 6 ay boyunca 10 bin TL maaş almaya devam edeceği anlamına geliyor.

Maaş Sorununun Çözümü Nedir?

Bülbül, "Öncelikle 10 bin TL altında maaş alanların seyyanen 10 bin TL'ye tamamlanması gerekiyor. Sorunu kökten çözmek adına, sonrasında enflasyon oranında zam getirilmesi daha doğru olacaktır. Böylece zam alamama riski ortadan kalkar," dedi.

Bülbül, uzun vadede emekli aylık bağlama oranının artırılmasının ve 2000 yılı sonrası döneme intibak getirilmesinin sorunları ortadan kaldırabileceğini vurguladı.

Emeklilere kök aylık ve bunun yüzde 4'ü oranında ek ödeme veriliyor. İkisinin toplamı, ödenen emekli maaşını oluşturuyor.

10 bin TL'nin altında maaş alanların aylıkları bu nedenle en düşük maaş olan 10 bin TL'ye tamamlanıyor. Bu miktarın altında maaş alanların maaşları kök aylıklarını ifade ediyor. Örneğin, kök aylığı 7 bin 500 TL olan bir emeklinin maaşı 10 bin TL'ye tamamlanıyor ve hesaba bu miktar yatırılıyor.

Editör: Atakan Göker