Emeklilere yapılması beklenen destekler için süreç hızlandı. Ocak döneminde SSK, Bağ-Kur emekli zammı yüzde 11,68 ek zam ile yüzde 49,25'e yükseldi. En düşük emekli maaşı 10 bin TL oldu. İkramiyeler yüzde 50 arttı.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı!

Sırada Emekliye Refah Paketi gündemde. Refah Paketi için tarihler Temmuz ayını gösteriyor. Temmuz zammı ile emekli maaşları artacak. 

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı! 2

Temmuz döneminde emekli zammı ve mevcut durumda 10 bin TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı için düzenleme yapılacak. Emekli kart uygulaması ile ise milyonların giderleri azalarak hayat şartları iyileşecek.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı! 3

Emekliler İçin Adım Adım

Ocak döneminde SSK, Bağ-Kur emekli zammı yüzde 37,57'den yüzde 11,68'lik ek zam ile yüzde 49,25'e yükseldi.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı! 5

En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL'den 10 bin TL'ye yükseldi. Senede 2 defa ödenen emekli bayram ikramiyesi yüzde 50 artışla 3 bin TL'ye çıkarıldı.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı! 4

2024 yılında atılan 3 adımın ardından sırada emekliye refah paketi ve Temmuz zammı düzenlemesi var.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı! 7

Emeklikart!

Emekliler için hazırlanan modelde özel bir kart da bulunuyor. Emeklikart adı verilen bu uygulamada emekliler için yapılacak tüm destekler bu kart vasıtasıyla ödenecek. Karta yüklenecek nakit destekleri emekliler istedikleri yerde harcayabilecek.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı! 6

Kart ile ilgili hazırlıkları Çalışma Bakanlığı ve Aile Bakanlığı birlikte yürütüyor. Kartın yönetimi ise Sosyal Güvenlik Kurumu'nda olacak. Yapılacak indirimler de bu kart vasıtasıyla uygulanacak. Kart ile ilgili çalışmalar halen devam ediyor.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı! 9

Temmuz’da Gerçekleşecek Zam Şekillenmeye Başladı!

Destek çalışmaları devam ederken Temmuz ayında yapılacak artışla ilgili de ipuçları belli olmaya başladı. Emeklilerin zam oranlarını enflasyon belirliyor.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı! 8

Emekliler Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık enflasyona göre zam alıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranı kadar enflasyon artışı alırken memurlar ve memur emeklileri ise toplu sözleşmeyle birlikte enflasyon farkı alıyor.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı! 10

Şu anada kadar üç aylık enflasyon belli oldu. Buna göre üç aylık artış yüzde 15 olarak belirlendi. Buna üç veri daha eklenecek. 6 aylık enflasyonun yüzde 25-30 arasında olması bekleniyor.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı!

Ancak emeklilerin alım gücünü artırmak için masada bir formül daha bulunuyor. Buda Temmuz zammının yıllık enflasyona göre yapılması. Bu formülün hayata geçirilmesi durumunda emekliyi Temmuz ayında yüzde 35-40 arasında bir zam bekliyor.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı! 2

Refah Payı ve Taban Maaş 

Yıllık ya da 6 aylık enflasyona göre zam yapılmasının ardından hem memur emeklileriyle SSK emeklileri arasındaki farkı gidermek hem de artışı yükseltmek için, bir refah payının da eklenmesi gündeme gelebilecek. Bu durumda enflasyon artışının üzerine 10-15 puanlık bir refah payı da eklenebilecek.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı! 3

Bunun yanında Ocak'ta 7 bin 500 TL'den 10 bin TL'ye çıkartılan taban maaşında yeniden belirlenmesi bekleniyor. Taban maaşa yapılacak artış daha düşük aylığı olan emeklilere yapılan seyyanen desteği de artırmış olacak.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı! 5

Emekliye Refah Paketi İçinde Ne Var?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde, Emekliye Refah Paketi çalışmaları yürütülüyor. Taslak çalışma belli olurken, Mayıs ayında detayların kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Emekli Destekler Ardı Ardına Geldi! Yeni Zam Oranları Ortaya Çıktı! 4

Belediye hizmetleri

Enerji destekleri

Ulaşım destekleri

Finans destekleri

Konut-kira destekleri

Tatil konaklama destekleri

3 aylık enflasyon: Yüzde 15

6 aylık beklenti: Yüzde 25-30

Refah payı beklentisi: 10-15 puan

Yıllık enflasyon beklentisi: Yüzde 34-40

Taban maaş: 10 bin TL

En Düşük Emekli Maaşı Formülü

Burada ev ve arsa sahibi köşeyi dönecek: Uzman isim şehir şehir açıkladı Burada ev ve arsa sahibi köşeyi dönecek: Uzman isim şehir şehir açıkladı

6 aylık enflasyon formülü

Yıllık enflasyon formülü

Asgari ücret ile eşitleme formülü