Emekli ve memurun beklediği haber geldi: Zamlı aylıklar belli oldu Emekli ve memurun beklediği haber geldi: Zamlı aylıklar belli oldu

Kara, kişisel X (Twitter) hesabından yaptığı paylaşımda mevduat faizlerinin düşüş nedenlerini anlattı. Kara, ilk neden olarak, “Piyasada TL likidite fazlası nedeniyle fiili gecelik faizler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) politika faizinin altına geldiğini” söyledi.

İkinci neden olarak ise Kara, “Para piyasası fonlarına gelen stopaj mevduat rekabetini azalttığını ve TCMB depo ihalesiyle birincisine tedbir alıyor. İkincisine yapacak pek bir şey yok” dedi.

Nisan Ayında Külçe Altın Yatırımcısına Kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Nisan ayına ilişkin Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranlarını açıkladı. Buna göre, Nisan ayında aylık en yüksek reel getiri, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3,17, TÜFE ile indirgendiğinde de yüzde 3,59 ile BIST 100 endeksinde gerçekleşti. TÜFE ile indirgendiğinde külçe altın yatırımcısına yüzde 1,78 kazandırırken, mevduat faizi (brüt) yüzde 0,16, DİBS yüzde 0,36, dolar yüzde 2,15 ve avro 3,48 kayba sebep oldu.