Zamlı sigara fiyatları belli oldu: İşte öne çekilen zamlı liste Zamlı sigara fiyatları belli oldu: İşte öne çekilen zamlı liste

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasında şirketlere yönelik önemli kısıtlamalar getirdi. Bakan Mehmet Şimşek, dövizden dönüşümlü KKM hesaplarına vergi avantajı sağlanmayacağını ve mevduat faiz gelirlerine sınırlı bir vergi koyulduğunu açıkladı. Bu adımlar, döviz kurundaki dalgalanmaların kontrol altına alınması ve piyasa istikrarının sağlanması amacıyla atıldı.

Son günlerde yaşanan döviz alımlardan sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 4 yıl 4 ay sonra net döviz pozisyonunda artıya geçti.

Bu durum Merkez Bankası'nın rezerv biriktirmeye devam edeceği yorumlarına sebep olurken, biriktirilen dolarlarla hangi adımların atılacağı belli oldu.

MERKEZ BANKASI'NDAN DOLAR SAHİPLERİNE KÖTÜ HABER

Geçtiğimiz yaz ayında KKM'yi tasfiye sürecince yeni kısıtlama adımlarını hayata geçiren Merkez Bankası, en radikal kararlarından birini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Haziran ayı itibarıyla dövizden dönüşümlü ve TL dönüşümlü KKM miktarları yatırımcılarla şeffaf bir şekilde paylaşılırken, KKM havuzunun tamamına yakın bölümünü oluşturan dövizden dönüşümlü hesaplar için vergi avantajına son verildi.

Bakan Şimşek, Kur Korumalı Mevduat’tan (KKM) çıkışla alaklaı olarak şunları belirti:

"KKM’den çıkış bizim önemli bir önceliğimizdi ama başından söyledik, dedik ki 'piyasayı bozmadan, piyasada sorun yaratmadan çıkacağız'. Ve gerçekten çıkıyoruz. Artık Türk lirası cinsinden KKM’ye son verdik. Döviz cinsinden de şimdiden haber vereyim ben temmuzda biz şirketlerin vergi avantajını yenilemeyeceğiz. Artı şu anda mevduat faiz gelirlerine sınırlı bir vergi koyduk. Dolayısıyla o hususu da çalışıyoruz.

Dolayısıyla normal Türk lirası mevduat daha cazip hale gelecek diye düşünüyoruz. Enflasyon beklentilerinde iyileşme var. Enflasyon yıllık bazda yüksek seyretti. Zirveyi mayıs ayında buldu. Ama piyasaya sorarsanız önümüzdeki 12 ayda enflasyon yüzde 33’e inecek diyorlar. Önümüzdeki 24 ayda da yüzde 21’e inecek diyorlar. Biz bu rakamların bizim hedeflere önümüzdeki aylardan itibaren yakınsayacağını düşünüyoruz."

Kaynak: HABER MERKEZİ