Orta Doğu'da dün akşam yaşanan İran ve İsrail arasındaki gerilim etkisini sürdürmeye devam ediyor. İki taraf arasında sıcak gelişmeler yaşanırken gözler altın piyasasına çevrildi. Yatırımcılar altın fiyatlarının savaştan nasıl etkileneceğini araştırırken sıcak bir gelişme yaşandı. Saxo Bank'tan korkutan altın tahmini geldi.  Altın fiyatları, beklenenden daha düşük gelen ABD enflasyon verilerinin Fed'in yakın vadede faiz indirimine gitme ihtimalini artırmasının ardından, son üç haftanın en yüksek seviyesine çıkarken, gümüş son üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve platin de son bir yılın zirvesine oturdu.

Rekor Kırdı, Vurgun Başladı! Sahte Altın Nasıl AnlaşılırDEV BANKADAN ALTIN ÖNGÖRÜSÜ

Saxo Bank stratejistleri yakın tarihli bir araştırma notunda altın fiyatlarının yakında 2.400 dolar seviyesini test edebileceğini, gümüşün 30 dolara kadar tırmanabileceğini ve platinin 1.130 dolara ulaşma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.
BNP Paribas, gümüş fiyatlarının altından bile daha heyecan verici olabileceğini belirtirken, ROTH Capital Partners analistleri altın ve gümüş fiyatlarının önümüzdeki aylarda daha da yükseleceğini öngördüler.

Emekli promosyonları zamlandı: Banka banka liste açıklandı Emekli promosyonları zamlandı: Banka banka liste açıklandı

Rekor Kırdı, Vurgun Başladı! Sahte Altın Nasıl Anlaşılır 4

YILIN SON 3 AYINDA ALTIN ZİRVEYE ÇIKABİLİR

Hollanda bankası ING'nin emtia stratejisti Ewa Manthey, bu ayın başlarında yayınladığı araştırma notunda, altın fiyatlarının bu çeyrekte "Fed'in temkinli yaklaşımını sürdürmesi ve jeopolitiğin halihazırda mevcut fiyata dahil edilmesiyle" gevşeyebileceğini söyledi.
Manthey, ING'nin altın fiyatlarının ikinci çeyrekte ons başına ortalama 2.250 dolar civarında olmasını ve 2024 ortalamasının 2.218 dolar olmasını beklediğini söyledi. Banka daha önce altın fiyatlarının yılın son üç ayında ortalama 2.300 dolarla zirve yapacağını söylemişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ