Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde TAGEM ve BÜGEM işbirliği ile yürütülen “Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın” sloganıyla yola çıkılarak Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce geliştirilen yerli ve milli Pembe İnci Çeşidi Yem Bezelyesi yetiştirildi. Denizli İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelince Pamukkale İlçesi Yukarışamlı Mahallesinde hasat yapıldı.

Yapılan demonstrasyonla, pamuk yetiştiriciliği yapılan alanda münavebe uygulaması yapılarak kışlık ara dönemde pamuk ekimi öncesi pembe inci çeşidi yem bezelyesinin hasadı gerçekleştirilmiş olup, kaliteli kaba yem kaynağı olarak dekardan 6,8 ton yaş ot elde edildi.

Denizli’de Pembe İnci Hasadı Yapıldı1

Gerçekleştirilen demonstrasyon etkinliğine Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Tayfun Bazarcı, Yukarışamlı Mahalle Muhtarı Osman Öztürk, Denizli İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personeli ile çiftçiler katılım sağladı.

1200 RAKIMLI KÖYÜ SERA MERKEZİ YAPTI 1200 RAKIMLI KÖYÜ SERA MERKEZİ YAPTI

Pembe İncinin Demonstrasyon Sonucu Amacına Ulaştı

Denizli Tarım İl Müdürlüğünce yürütülen bu çalışmada, çiftçilere yeni çeşidin tanıtılması, hayvancılığın olmazsa olmazı olan kaba yemin temini, pamuk ekimi öncesi kışlık ara dönemde atıl durumdaki alanların değerlendirilmesi, kalite ve verimliliğin arttırılması, besleyici özelliği ve verimi yüksek kaba yem üretiminin uygulamalı olarak çiftçilere gösterilmesi hedeflendi. Hasadı gerçekleşen çeşidin demonstrasyon sonucu amacına ulaştı.

Editör: Haber Merkezi