Denizli Büyükşehir Belediyesi, Mayıs ayı meclis toplantısı ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) olağan genel kurulu tamamlandı. 

Tahakkuk Eden Faiz 701 Milyon 978 Bin Lira

Denizli’nin Çivril ilçesinde yapımı süren GES ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, “88 Mw gücündeki Çivril Güneş Enerji Santrali için 2 milyar TL tutarlı kredi kullanılmış. Geçen yıl Mayıs ayında kullanılan kredi Temmuz ayına kadar bankada vadesiz hesapta tutuluyor. İlk ödeme Temmuz ayında yapılıyor. Kredi değişken faizli olduğu için sadece o parayı faize yatırmış olsalardı elde edeceğimiz gelir toplamı 111 milyon 271 bin TL idi. Kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Belediye borca batık vaziyette. Kredinin 1 Mayıs itibariyle 701 milyon 978 bin lira tahakkuk eden faizi var. Hala kasamızda 1 milyar lirası duruyor. Böyle bir anlaşma dünyanın hiç bir yerinde yok. Ortalama faiz yüzde 19,8 iken biz yüzde 35 faiz ödüyoruz. Parayı kullanmaya başladıkları tarih itibari ile faiz işletilmeye başlansa bugün bu paranın yaklaşık 247 milyon lirasını ödememiş olacaktık. Bu halkın vicdanını yaralar. Bankaya ulaşmaya çalışıyorum, genel müdür değişmiş. Tarih bunu unutmayacaktır, bunun hesabını bu sözleşmeye imza atanlardan soracaktır” dedi.

1 Milyon Lira Değerindeki Gaz Betonun Kayıp

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, DESKİ’de 1 milyon lira değerindeki gaz betonun kayıp olduğunu açıkladı. DESKİ'de 1 milyon lira civarındaki gaz betonun nerede kullanıldığını aranıyor. Çavuşoğlu “Ama öyle bir tarihe denk geliyor ki, bu gaz betonun alınışıyla birilerinin inşaat yaptığı tarihler aynı. Ama gaz beton DESKİ'de yok. Biz aradık bulamadık. Böyle bir fatura var, ama 1 milyon liralık gaz beton yok. 2 bin 500'e yakın personel şu an hepsi gaz beton arıyor. Hiçbir işe yarayıp yaramadığını bilmediğimiz, akıbetini bulamadığımız DESKİ'ye kesilmiş 1 milyon liralık gaz beton faturasının sahibini sorgulamamız, sadece birilerini zengin etme adı altında 500 bin lira faaliyet raporuna para ödeniyorsa, işte o çocukların geleceğini çalanları sorgulamak lazım. Bence esas sorgulanması gerekenler bunlar olmalıdır. Ama bulacağız. O evrakın altına imza atanlardan hesap soracağız. Halkımızın 5 kuruşunu peşkeş çektirmeyeceğiz” dedi.

ÇİVRİL'DE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANACAK ÇİVRİL'DE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANACAK

Editör: Haber Merkezi