Mevduat faizleri ve yatırım seçenekleri ile ilgili güncel gelişmeleri takip etmek için haberleri ve finansal analizleri incelemeniz faydalı olacaktır. İşte bankaların alacağı yeni karar ve güncel faiz oranları...

Nisan Ayı toplantısında Merkez Bankası politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bıraktı. Aynı toplantıda, mevduat faizleri için de yeni bir karar alındı. Bu adımın ardından ekonomist Muhammet Bayram, faiz oranlarının yüzde 60'ları aşabileceğini söyledi.

Bayram ayrıca, mevduat faizlerinde vade süresine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Türk lirası mevduatının artırılması ve Kur Korumalı Mevduat'tan TL mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla TL zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz oranı artırıldı.

Milliyet'e konuşan Bayram, "Bankalar mevduat faizlerini bir miktar daha artırabilir." dedi.

Bayram şu ifadeleri kullandı: "Çünkü Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan açıklamasında ‘sterilizasyon araçları kullanılacak’ demişti."

"Bankaların maliyetleri daha fazla artabilir. Zorunlu karşılıklar artabilir, bu da bankaların mevduat faizlerini daha da yükseltmesine neden olabilir."

"Şu anda bankalardaki mevduat faizleri yüzde 60 seviyelerine yaklaştı. Merkez Bankası’nın bir sonraki para politikası kararından sonra mevduat faizlerinin yüzde 60’ın üzerine çıkması muhtemel."

Altın sahipleri için önemli karar: Kuyumcular ortak karar aldı Altın sahipleri için önemli karar: Kuyumcular ortak karar aldı

"Zaten şu anda KKM’den dönen TL mevduatlara yüzde 75'e varan bir faiz veriliyor."

BUNU ÖNERDİ

"Şu anda bankalarda 32 günlük vadeli mevduat seçeneği daha mantıklı görünüyor."

"Eğer bir sonraki Merkez Bankası toplantısında faiz artırılmazsa, önümüzdeki süreç için 1 yıllık vadeli mevduat seçimini öneririm." dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ