Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyon hakkında açıklamalarda bulundu. Mehmet Şimşek gerçekleştirdikleri programın çalıştığını ve yatırımcının ilgisinin yoğun olduğunu söyledi.

“Başarılı Bir Şekilde Uygulanıyor”

Şimşek, yabancı yatırımcının Türkiye'ye bakış açısındaki değişime dikkati çekerek, “Geçen sene programı anlattık kendilerine, kafalarında birçok soru işareti vardı. Tartışmalar genelde o soru işaretleri üzerinden gidiyordu. Bu sene baktık ki artık tereddütler tamamen gitmiş durumda. Çünkü programımız çalışıyor. Sonuç veriyor ve başarılı bir şekilde uygulanıyor. Dolayısıyla yatırımcıların ilgisi çok yoğun” dedi.

"Hazirandan İtibaren Enflasyonun Hızla Düştüğünü Göreceğiz"

Mehmet Şimşek, enflasyonda önümüzdeki aylardan itibaren kalıcı düşüşün başlayacağını belirterek, "Önümüzdeki haziran ayından itibaren hızla düştüğünü göreceğiz. Bu bizim programımızın paralelinde giden bir süreç. Dolayısıyla bir taraftan enflasyonu düşüreceğiz, bir taraftan mali disiplini tesis ediyoruz, bir taraftan dış açığı azaltıyoruz, bir taraftan da yapısal reformlarla Türkiye'nin bünyesini güçlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Aydın’da Düğün Konvoyu Can Aldı! Yorgun Mermi Bebeğe İsabet Etti Aydın’da Düğün Konvoyu Can Aldı! Yorgun Mermi Bebeğe İsabet Etti

Enflasyon Açıklaması! 2

"Türkiye'nin Kredi Not Görünümü Artık Pozitif"

Şimşek, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye yönelik değerlendirmelerinin olumlu olduğunun altını çizerek, “Bütün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin görünümünü pozitife çekti biliyorsunuz. Bu şu demek; önümüzdeki dönemde kredi notunu arttıracağız demek. Zamanlaması konusunda bizim yorum yapmamız doğru olmaz. Fakat bizim açımızdan önemli olan şey şu: Piyasaların Türk varlıklarına, fiyatlamasına bakarsanız onlar zaten mevcut kredi notunun en az iki katı üzerinde fiyatlıyorlar. Zaten piyasa kararını vermiş” şeklinde konuştu.

'Yerel' İfadem İstismar Edildi

Bir IMF toplantısında kullandığı "yerel" sözlerine de açıklık getirdi. "Yerel" ifadesinin çarptırıldığını söyleyen Şimşek, “Bir toplantıda 'Küresel yatırımcılar Türkiye'nin programına güveniyor. Şimdi yerel yatırımcıları ikna etme zamanı' dedik. İçeride bu işin nasıl istismar edildiğini gördük. Burada çok şaşırıyoruz. Çünkü finansta kullanılan bir terminoloji bağlamından çıkarılırsa gereksiz tartışmalara yol açıyor” dedi.