Denizli Sanayi Odası bünyesindeki AB Bilgi Merkezi koordinasyonunda, AB Türkiye Delegasyonu desteği, AB üyesi ülkelerin Büyükelçilikleri ve AB Ulusal Kültür Enstitüleri iş birliği ile Avrupa'nın seçkin filmleri sinema severler ile buluştu.

9 Mayıs tarihinde başlayan festivalin resepsiyonu ise, 11 Mayıs Cumartesi günü Litvanya Büyükelçisi Ričardas Degutis, filmin başrol oyuncusu Dovilė Kundrotaitė ve Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Avrupanin Seckin Filmleri Denizlide Sinmaseverler Ile Bulustu 4

"AB Bilgi Merkezine Ev Sahipliği Yapıyoruz"

Avrupa Birliği'nin Türkiye için önemli bir partner olduğunu belirten Başkan Kasapoğlu, “Denizli, ihracatının büyük kısmını Avrupa Birliği üyesi ülkelere gerçekleştiren ve bu sebeple Avrupa ile ticaret başta olmak üzere hem kültürel hem de sosyal ilişkileri güçlü olan illerin başında geliyor. Bizler de Denizli Sanayi Odası olarak, Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimize büyük önem veriyoruz. Üyelerimizin Avrupa ile ticari, ekonomik ve sosyal entegrasyonunu geliştirecek projeler yürütüyor, AB ile iş birliğini geliştirmek için aktif bir şekilde çalışıyoruz. Bununla ilgili olarak da AB Türkiye Delegasyonu ile 1997 yılından beri var olan ortaklık çerçevesinde Türkiye’deki 19 şehirden biri olarak Denizli’de ve Odamız bünyesinde AB Bilgi Merkezi’ne ev sahipliği yapıyoruz. Bu birliktelik ile AB ülkeleri ve kurumları ile iş birliklerimizi hem DSO hem de ilimiz adına güçlendirecek çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Denizli’de Öğrencilerin Hazırladığı ‘Sürdürülebilir Kıyafet’ Sergisi Büyük İlgi Gördü Denizli’de Öğrencilerin Hazırladığı ‘Sürdürülebilir Kıyafet’ Sergisi Büyük İlgi Gördü

"Filmimiz Litvanya'da En İyi Film Ödülünü Aldı"

Avrupa Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Litvanya Büyükelçisi Ričardas Degutis, “Denizli’de olmak çok güzel. AB bilgi merkezine bu etkinliği düzenledikleri için çok teşekkür ederiz. Biz Litvanya’da her yıl bahar ayında film festivali yapıyoruz. Bugün burada gösterimi yapılacak olan filmimiz Litvanya’da en iyi film ödülünü aldı. Bugünkü etkinliğimizin en iyi tarafı da filmimizin başrol oyuncusunun etkinliğimize katılmış olması. Kendisi yaşı çok genç olmasına rağmen oldukça yetenekli bir aktris. Ayrıca, ünlü bir şov programında da yer alıyor. Kendisini tebrik ediyorum.” dedi.

Avrupanin Seckin Filmleri Denizlide Sinmaseverler Ile Bulustu 3

"Bu Filmin Bana Verdiği Hissi Umarım Siz De Hissedersiniz"

Başrol Oyuncusu Dovilė Kundrotaitė, “Öncelikle bir Litvanya filmini izlemeye geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Filmimizin böyle bir festival kapsamında gösterimde olmasından dolayı çok mutluyum. Filmin yönetmeni ile hiç detay vermeme konusunda anlaşmıştık. Ancak burada bazı sorularınızı yanıtlayacağım. Yönetmenimiz burada bulunamadığı için üzüntülerini dile getirmemi istedi. Filmin yapımı çok zaman aldı. Bu filmi yaparken, insanlar, aileler ve toplumlar arasındaki ilişkiler ile ilgili çok şey öğrendim. Bir taraftan da kendim ile ilgili gelişim de sağladım. Umarım bu filmin bana verdiği hissi sizde hissedersiniz. Hepinize iyi seyirler diliyorum” dedi.

Avrupanin Seckin Filmleri Denizlide Sinmaseverler Ile Bulustu 2

Kaynak: Haber Merkezi