ASRIN FELAKETİ SONRASI KONUŞULMASI GEREKEN BİR HUSUS

 10 ilde meydana gelen ve asrın felaketi hatta bir nevi kıyameti andıran feci olayla sarsılan Türkiye gündeminde yer alması gereken bir konu da bu tarz felaketlerde anne// bebek beslenmesi konusu olmalıdır.

ASRIN FELAKETİ SONRASI KONUŞULMASI GEREKEN BİR HUSUS
Yazar : Tarih : Okunma : 153 views Yorum Yap

10 ilde meydana gelen ve asrın felaketi hatta bir nevi kıyameti andıran feci olayla sarsılan Türkiye gündeminde yer alması gereken bir konu da bu tarz felaketlerde anne// bebek beslenmesi konusu olmalıdır. Anneler bir sonraki neslin devamlılığı ve gelecek yılların garantörüdür, bebekleri ise gelecek ve güzel günlerin bekçileri .. Bebek kayıplarının en aza indirilmesi gelecek yıllar için en iyi adımlardan biri olacaktır. Bu noktada medyanın da ilgi odağı olan, televizyon başındaki biz izleyicilerin de kalp atışlarımızı hızlandıran biraz da olsa umut aşılayan enkaz altından kurtarılan mucize bebekler … Bu bebekler nasıl beslenecek ??

Sağlık bakanlığı olağanüstü durumlar ve çocuk başlığı ile konu üzerinde durmuştur. Deprem.gov internet sitesinde detaylı açıklamalar yaparak konuyu işlemektedir.

Sağlık bakanlığı diyor ki ; anneler, bebekler ve çocuklar bir arada kalmalı ve mevcut en uygun beslenme seçeneğini uygulamak için ihtiyaç duydukları desteği almalıdır.

Afetlerden sonra halkta hem bulaşıcı hastalık görülme riski hem de bu hastalıkların yayılma hızı artar. Afetlerden sonra meydana gelen çocuk ölümlerinin dörtte üçünden fazlası bulaşıcı hastalıklara bağlı gelişir.

Emzirme hayat kurtarıcı bir müdahaledir ve küçük bebekler için en büyük korumayı sağlar. Anne sütü alamayan küçük çocuklar afet sonrasında yukarıda da belirtilen riskler nedeniyle enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelmektedirler.

Afet durumlarında çocuk ölümleri; ishal, solunum yolu hastalıkları ve yetersiz beslenme nedeniyle ortalamanın 2 ila 70 katı kadar yükselebilir. Bu yüzden emzirme, tüm zor durumlarda öncelikle tercih edilen bebek beslenme şekli olmaya devam etmelidir.

Olağanüstü durumlarda bebekler için en güvenilir besin kaynağı anne sütüdür. Unutulmamalıdır ki stres altındaki anneler de bebeklerini başarı ile emzirebilirler: Akut strese bağlı annelerin sütleri azalsa dahi düzenli emzirme sürdürülürse 72 saatte süt salgısı yeniden artar. Beslenmesi bozuk, zayıf bünyeli anneler de bebeklerini başarı ile emzirebilirler. Emziren annelerin bebekleriyle yakın temas halinde olmaları çok önemlidir. Emzirme sırasında salgılanan hormonlar hem annede hem de bebekte stresin azalmasına yardımcı olur.

Emzirme Desteği : Acil ve Afet durumlarında emzirme geciktirilmemesi gereken acil bir sağlık gereksinimidir. Afetin bitmesini beklemek ve sonraya bırakmak mümkün değildir. Bu sebeple;

  • Emzirme danışmanlığı hizmeti aksatılmadan deneyimli sağlık personellerince sağlanmalıdır
  • Hamile ve emziren kadınlar için güvenli yerler oluşturulmalı, öncelik sağlanmalıdır
  • Annelere, başka yiyeceklerin bulunmadığı durumlarda emzirmenin bebekleri için yeterli besin sağlayabileceği konusunda güvence verilmelidir
  • Ailelerin bir arada tutulması sağlanmalıdır
  • Emziren anneler için su ve yiyecek sağlanmalıdır
  • Bebeğin formül mama ile beslenmesi gerekiyorsa kullanıma hazır sıvı bebek maması (RTF) en güvenli seçenektir çünkü su ile karıştırılmasına gerek yoktur ve steril bireysel tek kullanımlık kaplar olarak mevcuttur. Küçük miktarlarda verilmesi gerekiyor ise bu ürünler sıvı ürünler, biberon harici bir yöntemle, kaşık veya tek kullanımlık kapta verilmelidir

Acil ve Afet Durumlarında Formül Ürün Kullanımı: Anne sütü muadili olarak da adlandırılan bebek mamaları, ihtiyacı olan bebekler için gerekli ve önemli olmakla birlikte, anne sütü alabilen bebekler için gereksiz ve hatta sağlıksızdır. Acil ve afet durumlarında bu tip bebek beslenmesi ürünlerinin kontrolsüz olarak dağıtımları yarardan çok zarara neden olmaktadır. Ayrıca acil ve afet durumlarında da hem hijyenik olması hem sağlıklı içeriği, ücretsiz, sürekli hazır olması nedenleriyle ve bu sürecin psikolojik etkilerini azaltma konusunda da etkili olması nedeniyle anne sütünün herhangi bir alternatifi yoktur.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=