Türkiye otomobil pazarı  yüksek vergi ve artış eğiliminde olan kur neticesinde zor günler yaşamayı sürdürüyor. Yılın İlk çeyreğinde beklentilerin üzerinde satışlar gerçekleşmiş olsa da sektör temsilcileri nisan sonrasında ilk 3 aydaki satış oranlarının sğlanacağını düşünmüyor.

1 Milyon Liranın Altında Sıfır Araç Kalmadı!

Vergi matrahlarının güncellenmemesi ÖTV oranlarının anlamsız kalmasına sebep olurken, sıfır araç piyasasının başlangıç fiyatları neredeyse 1 milyon lira seviyesine ulaştı.
Bu yılın ilk çeyreğinde pazarın hareketli olmasına rağmen, pazarın (233 bin 389 otomobil) yüzde 88,6’sını A, B ve C segmenti araçlar oluşturdu. C segmenti otomobiller 133 bin 712 adetle en büyük pastayı (yüzde 57,3) aldı. B segmenti ise 71 bin 917 adetle yüzde 30,8 paya sahip oldu. Pazarın yüzde 11,4’lük kısmını da vergi dilimleri daha yüksek olan D, E ve F segmentinden ortaya çıktı. 

5 Yılda Otomonil Fiyatları Yüzde 900 Arttı

2019 öncesi sıfır araç piyasası istikrarlı şekilde dalgalanmadan seyrediyordu ve tüketici tarafında bu durum oldukça avantajlıydı. 2024 itibariyle geriye dönüp baktığımızda fiyat artışının yüzde 900 oranında arttığını görüyoruz. 2019 yılında 100 bin liraya alınan bir otomobil bugün 1 milyon liranın üzerinde satılıyor. Aynı dönemde asgari ücrete yapılan zam ise sadece yüzde 500 oranında arttırıldı.

Altın sahipleri için önemli karar: Kuyumcular ortak karar aldı Altın sahipleri için önemli karar: Kuyumcular ortak karar aldı

Yüzde 12'lik Muhtemel Zam Piyasayı Etkileyebilir

Sektör temsilcileri yeni dönemde yüzde 12'lik bir zammın da kapıda olduğunu öngörüyor. Sıfır otomobillere bu oranlarda zam gelmesi ikinci el piyasasında da fiyat artışlarının olabileceği ihtimalini doğuruyor.
    
 

Editör: Tolga Çetin