Hükümet, ilk defa araç alacaklar için ÖTV indirimi veya ÖTV'siz araç satışı kampanyası düzenliyor. Bu kampanya kapsamında, beş yıl boyunca aracını satmama sözü verenler büyük bir avantaj elde edecek. Pandemi döneminde artan araç fiyatları ve tedarik sorunlarının ardından, Türkiye’de araç fiyatları hızla yükseldi. Bu yeni düzenleme, otomotiv sektörünü desteklemek ve durgun satışları canlandırmak amacıyla hayata geçiriliyor. İlk kez araç alacaklar, bu kampanya ile daha uygun koşullarda araç sahibi olabilecekler.

Pandemi döneminde araç fiyatları tam gaz yükselirken yaşanan yükseliş koronavirüs salgının sona ermesinin ardından da devam etmişti. Araba fabrikalarının pandemi döneminde uzun süre kapalı kalması, uçuş yasakları ile tedarik zorlukları yaşanması, sonrasında patlak veren çip krizi üretimi baltalarken talebin bir anda pik yapması ile arz talep dengesi yıkılmış, fiyatlarda patlama yaşanmıştı.

Mehmet Şimşek’ten Asgari Ücret Açıklaması “Düşük Değil” Mehmet Şimşek’ten Asgari Ücret Açıklaması “Düşük Değil”

Türkiye'de aynı dönemde döviz kuru ve enflasyon rakamlarında da rekor çıkış yaşanmasının etkisiyle yaşanan yükseliş daha fazla hissedilmiş, ülkemiz araba fiyatlarının en çok arttığı ülkelerin başında yer almıştı. Aynı dönemde vatandaşların arabayı tekrar bir yatırım aracı olarak görmesi ve al sat yapmaya başlaması ile yaşanan yükseliş daha keskin bir hali almış, en ucuz sıfır araç fiyatı 800 bin lirayı aşmıştı. Hükümetin ilk arabam kampanyası ile yükselen araç fiyatlarına müdahele edeceği iddia edildi.

YENİ CUMHURBAŞKANI MÜJDESİ 

Yaşanan yükselişin etkisi her geçen gün piyasada daha fazla hissedilirken hükümetin ilk arabasını alan kişilere yönelik yeni bir düzenleme içerisinde olduğu iddia edildi. Söz konusu düzenleme kapsamında sadece ilk arabasını alacak kişilere yönelik 5 sene satmama şartı ile ÖTV'siz araç alımı ya da ÖTV indirimi imkanı sunacağı iddia edildi. Ankara kulislerinde konuşulan bilgilere göre duran araç satışlarını canlandırmak, otomotiv sektörünü ayakta tutmak için hükümetin bu plan üzerinde çalıştığı iddia edildi.

Sıfır araç almak isteyen kişilere yönelik olarak ÖTV indirimi çalışılırken ikinci el araba almak isteyen kişiler için ise 2.el araç ithalatı gündeme taşındı. Söz konusu araçlarda model yıl ve marka şartı olabileceği, yine bu araçlarda da 5 sene satmama şartı olacağı belirtiliyor. Hükümetin yeni araç planının önümüzdeki günlerde kesinleşebileceği, cari açığı etkilemeden sadece ihtiyaç sahibi olan kişilerin araba almasını sağlayacak şartlarla gelebileceği ifade edildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ