Emniyet şeridi ihlali yapmanın getirdiği yüksek para cezalarıyla ilgili yapılan düzenleme, sürücüler arasında tartışma yaratıyor. Bu cezaların trafik kurallarına uyumu artıracağı düşünülüyor.

Trafiğe çıkan sürücüler için önemli bir gelişme yaşandı. Emniyet şeridi ihlali yapan sürücülere, 6 bin 440 lira tutarında para cezası kesileceği duyuruldu.

Devlet, trafik güvenliğini sağlamak amacıyla ihlallere karşı daha sıkı önlemler almaya başladı. Yeni kurallarla beraber, bazı ihlaller için kesilen para cezaları 6.440 lira gibi yüksek meblağlara ulaşıyor. Ceza kesildikten 30 gün içinde ödeme yapıldığı takdirde yüzde 25 indirimden faydalanma imkanı vardır.

İndirimden faydalanmak için cezayı süresinde ödemek önemli çünkü gecikme durumunda indirim uygulanmıyor. Bu tür caydırıcı cezalar trafik düzeninin sağlanması ve güvenliğin korunması için oldukça önemlidir.

2024 yılına ait güncel trafik cezaları açıklandı. Bu cezalar, trafikte düzenin sağlanması ve sürücülerin kurallara uyması için önemlidir. Sürücülerin trafik kurallarına uymaması halinde belirlenen miktarlarda trafik cezaları uygulanıyor.

Uçak yolculukları için yeni karar: Bunu yaptırmayan artık binemeyecek Uçak yolculukları için yeni karar: Bunu yaptırmayan artık binemeyecek

İşte en sık kesilen trafik cezalarından bazıları:

Alkollü araç kullanma cezası (ilk yakalanma): 6.439 TL
Aracı plakasız kullanma cezası: 10.917 TL
Çakar ya da siren kullanma cezası: 6.439 TL
Drift atma cezası: 32.233 TL
Engelli için ayrılan yere park etme cezası: 1.380 TL
Ehliyetsiz araç kullanma cezası: 12.977 TL
Emniyet kemeri takmama cezası: 690 lira

Kaynak: HABER MERKEZİ