Lor peyniri, kansere karşı koruma sağlamaktan kemiklerin güçlenmesine kadar pek çok fayda sunar. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve sporcuların kas gücünü artıran bu besin, günün her saati atıştırmalık olarak da tüketilebilir. Uzmanlar, lor peynirinin mucizevi etkilerinin farkında olunmadığını belirtiyor ve düzenli tüketimi öneriyor.

Kansere karşı koruma sağlamasından kemiklerin güçlenmesine ve mide rahatsızlıklarının hafifletilmesine kadar pek çok yararı bulunan lor peynirinin, uzmanlar tarafından yeterince değerlendirilmediğine dikkat çekiliyor. Yumurtadan 10 kat daha faydalı olan bu protein kaynağını vurgulayan uzmanlar, bu besinin sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Bağışıklık sistemi zayıf kişilerin, sporcuların, diyet yapanların ve tansiyon hastalarının gözdesi olan Lor peynirinin sağlığa yararları saymakla bitmiyor.

Uzmanlar Uyarıyor: Mantar Enfeksiyonlarında Artış Var, Dikkat Edilmesi Gerekenler Ne? Uzmanlar Uyarıyor: Mantar Enfeksiyonlarında Artış Var, Dikkat Edilmesi Gerekenler Ne?

Özellikle içerdiği serum protein ile vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlayan lor peyniri, sporcuların da sağlıklı beslenme listesinde ilk sırada yer alıyor.

Lor peynirin yararları içerdiği vitamin ve mineral açısından zengin olması ile sağlığı korumaktadır.

Gün içinde vücudun ihtiyaç duyduğu A vitamini, B2 vitamini, B12 vitamini, omega 3, omega 6, yağ asitleri, proteinler, kalsiyum, fosfor, selenyum ve çinko vitaminlerini ve minerallerini vücuda kazandırmaktadır.

Ancak, birçok kişi bu değerli peynirin mucizevi etkilerinin farkında değil. Sadece börek ve makarnada lor kullanılıyor.

Günün her saati atıştırmalık olarak da bu faydalı peynirden yararlanmak mümkün. Lor peynirinin 100 gramında 700 mg kalsiyum bulunuyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ