Avrupa Komisyonu'nun yeni güvenlik yönetmeliği, 7 Temmuz'dan itibaren Türkiye'de uygulanmaya başlayacak ve yeni güvenlik teknolojilerine sahip olmayan araçların satışı yasaklanacak. Bu gelişme, otomobil bayilerinin ellerindeki stokları eritmek için büyük indirimler yapmasına neden oldu. Araç fiyatları 300 bin liraya kadar düştü. Otomobil almayı düşünenlerin bu fırsatı değerlendirmeleri gerektiği vurgulanıyor.

Türkiye'de yürürlüğe girecek ve bu tarihten itibaren yeni güvenlik teknolojilerine sahip olmayan araçların satışı yasaklanacak.

Bu durum, bayilerin mevcut stoklarını hızla eritmek için fiyat indirimleri yapmalarına neden oldu. Araç fiyatları 300 bin liraya kadar düştü.

Yeni yönetmelik, sıfır araçlarda otomatik acil frenleme, şerit takip asistanı, yayaları algılama ve kör nokta uyarı sistemi gibi teknolojilerin bulunmasını zorunlu kılıyor.

Sektör temsilcileri, markaların zararına kampanyalar düzenlediğini ve bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Otomobil almayı planlayanlar ise stokların hızla tükenmesinden ötürü acele etmeleri konusunda uyarılıyorlar.

Resmen af gelecek: Bayram sonrası borçlulara iyi haber Resmen af gelecek: Bayram sonrası borçlulara iyi haber

Bu düzenleme, trafik güvenliğinin artırılmasına önemli bir katkı sağlayacak. Güvenlik teknolojileri, kaza riskini azaltmada ve olası kazaların etkilerini hafifletmede önemli bir rol oynuyor.

BU GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIK ZORUNLU OLACAK

- Acil durum frenleme asistanı
- Sürücü yorgunluk algılama sistemi
- Alkol kilidi hazırlığı
- Kaza veri kaydedicisi
- Ani frende otomatik yanan flaşörler
- Önden çarpmada yaya koruması için 'safety glass' özellikli ön cam
- Akıllı hız yardımı: Trafik işareti algılama sistemi, yolun hız limitine göre geri bildirim veren bir hız sabitleme sistemi
- Şerit takip asistanı: Sadece uyarı değil, direksiyon müdahalesi isteniyor
- Geri görüş kamerası veya arka park mesafe sensörü
- Otobüsler ve kamyonlarda olası kör noktaları daha iyi belirlemeye yönelik teknolojiler
- Yayalar veya bisikletlilerle çarpışmaları önlemek için uyarılar ve lastik basıncı izleme sistemleri zorunlu olacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ