Enflasyondaki artışla birlikte hayat pahalılığının artması da vatandaşı epey etkiledi. Tüm bunlar olurken ev fiyatlarının fahiş oranda artması da dikkat çekti. Fakat son dönemlerde Merkez Bankası’nın faiz artırım kararıyla beraber konut satışlarında gözle görülür bir azalma yaşandı. Ünlü ekonomist Tuna Kaya ise bu azalmayı fırsat olarak değerlendirerek uyardı.

Emekli promosyonları zamlandı: Banka banka liste açıklandı Emekli promosyonları zamlandı: Banka banka liste açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakıldığında, konut satışları Nisan ayında önceki yılın aynı dönemine kıyasla %11,8 düşüş yaşayarak 75.569 oldu. Bu rakam, 2021 yılı Mayıs ayından bu yana kaydedilen en düşük aylık satış oldu.

Faizlerdeki Artış Fiyatları Etkiledi

Merkez Bankası’nın politika faizini %50 seviyesine getirmesiyle beraber kredi kartı faiz oranlarında da rekor kırıldı. Ev almak isteyenler %4 seviyelerini geçen kredi faizlerinden dolayı ev alma hayalini askıya aldı.

"Konut Fiyatlarında Büyük Artış Bekleniyor"

Yaşanan bu durgunluk ev sahiplerini endişelendirirken sevindirici haber ünlü ekonomist Tuna Kaya’dan geldi. Kaya, konut piyasasında ibrenin tersine döneceğini açıklayarak şunları söyledi: “Konut piyasası şu an itibariyle gözden düşmüş. Kimse konuta bakmıyor. Hatta çok sayıda ev sahibi veya birden fazla evi olanlar ellerindeki konutu çıkarıp faize giriyor. Öncelikle konut piyasasında genel anlamda 3 yıllık bir yükseliş trendi sonrasında 2 yıllık bir durağanlık zamanına girdi. Bir miktar düşüş, ondan sonra tekrar bir yükseliş trendi başlayacak. Konut piyasasında 2020, 2021 ve 2022 yıllarında ciddi bir yükseliş oldu ve 2023 2024 yıllarında ise şu anki süreçte bir durağanlık var. Ancak 2025 yılı ilk çeyreği itibariyle konut piyasasında küçük de olsa canlanmanın olmasını bekliyorum ve 2025 yılı ortaları veya 2026 hatta 2027 yılında konutta büyük bir canlanma olacak