İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopteri, dün Doğu Azerbaycan eyaletindeki dağlık bölgede kötü hava koşulları nedeniyle kaza yaptı. Türkiye’nin yardımıyla helikopterin enkazına ulaşılmasının ardından; Reisi ile Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney'in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim’in hayatını kaybettiği belirlendi.

MERKEZEFENDİ’DE E-TİCARET VE VERGİ KONFERANSI MERKEZEFENDİ’DE E-TİCARET VE VERGİ KONFERANSI

Birçok bölge ülkesi, Reisi'den gelen ölüm haberinin ardından yas kararı aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama sonrasında Türkiye de bu ülkelerin arasına dahil oldu.

Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reisi'nin vefatından dolayı derin üzüntü duyduğunu belirtti.

Turkiyede 1 Gunluk Milli Yas Ilan Edildi1

1 Günlük Milli Yas İlan Edilmesini Kararlaştırdık

Türkiye'nin İran halkının yanında olduğunun altını çizen Erdoğan, "İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin vefatı sonrası ülkemizde bir günlük milli yas ilan ettik" dedi. Söz konusu durumla ilgili üzüntüsünü dile getiren Erdoğan, “Reisi ve beraberindeki üyelerin vefatından derin üzüntü duydum. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti adına kardeş İran halkına en samimi taziyelerimi iletiyorum.

Kabine toplantımız esnasında Cumhurbaşkanı vekili ile telefon görüşmesi gerçekleştirdim. İran bizim sınır komşumuz, İran halkı da bizim kardeşimizdir. Asırlardır aynı coğrafyayı paylaşıyoruz. İran'ın Filistin davasına verdiği güçlü desteği takdirle karşıladık. İran'a karşı uygulanan tek taraflı yaptırımlara katılmayarak komşuluk hukukumuzun gereğini yerine getirdik.

Merhum Reisi'yi Ankara'da ağırlamış, imzaladığımız 10 anlaşmaya ilişkilerimizi ileriye taşımıştık. Helikopter kazasından sonra İran makamlarıyla temasa geçerek arama kurtarma çalışmalarına katkı vermek için tüm imkanlarımızı seferber ettik.

Kabine toplantımızda İran halkının yaşadığı derin acıyı paylaşmak üzere ülkemizde 1 günlük milli yas ilan edilmesini kararlaştırdık. İranlı kardeşlerimizin tekrar başı sağ olsun diyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Editör: Ali İhsan Sivrikaya