Araç sahiplerini üzen bir açıklama yapan TÜVTÜRK, kredi kartıyla ödeme yapan sürücülerden "tahsilat farkı" adı altında ekstra ücret talep etmeye başladı. Bu yeni uygulama, sosyal medyada büyük tepkilere yol açtı ve birçok araç sahibi tarafından eleştirildi. 2007 yılında özelleştirilen ve Türkiye genelinde araç muayene yetkisini elinde bulunduran TÜVTÜRK, 2024 yılı başında muayene ücretlerine ciddi zamlar yapmıştı. Araç sahipleri, bu ek ücretin yasal dayanağının olmadığını belirterek uygulamanın kaldırılmasını istiyor.

Milyonlarca araç sahibini yıkan haber geldi. Artan akaryakıt ve cep yakan muayene fiyatlarından sonra TÜVTÜRK sürücüleri üzecek bir açıklamada yaptı. Araç sahiplerine yeni bir masraf daha çıktı, artık TÜVTÜRK bunun için de para alacak.

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Muayene istasyonlarında, kredi kartıyla ödeme yapan sürücülerden "tahsilat farkı" adı altında ekstra ücret talep edilmeye başlandı.

Bu yeni uygulama, sosyal medyada büyük tepkilere yol açtı ve araç sahiplerinin yoğun eleştirilerine maruz kaldı.

Emekliye bir bayram daha: İşte yapılacak net zam Emekliye bir bayram daha: İşte yapılacak net zam

2007 yılında gerçekleştirilen özelleştirme ile Türkiye genelinde araç muayene yetkisi TÜVTÜRK'e devredilmişti. Her yıl 10 milyondan fazla aracı muayene eden TÜVTÜRK, kredi kartıyla ödeme yapan sürücülerden ekstra ücret almasıyla gündeme oturdu.

2024 yılı başında muayene ücretlerinde ciddi bir artış yaşanmış, otomobil, minibüs ve kamyonetler için ücretler 1.821 TL'ye çıkmıştı. Benzer şekilde, traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler için de ücretlerde önemli zamlar yapılmıştı.

Sosyal medyada tepki toplayan uygulama ile ilgili, TÜVTÜRK muayene istasyonlarında kredi kartıyla ödeme yapan sürücülerin bu ek ücret karşısında tepkilerini dile getirdikleri görülüyor.

Araç sahipleri, bu ek ücretin yasal bir dayanağı olmadığını belirterek uygulamanın kaldırılmasını talep ediyorlar.

Kaynak: HABER MERKEZİ