Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunun eylül-ekim aylarında 40 TL seviyesine ulaşacağını iddia etti. Geçer, enflasyon ve Merkez Bankası'nın faiz politikalarının bu öngörüyü desteklediğini belirtti. Piyasanın düşük faiz artışlarını fiyatladığını ve bu nedenle dövizin hızla yükseldiğini ifade eden Geçer, ABD ve Londra merkezli bankaların raporlarını kaynak gösterdi.
 

Selçuk Geçer, Euro'nun 32 TL'yi geçmesinin ardından, Samimi Haber  internet sitesinde  yer alan köşesinde "Artık dolar 38" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

DOLAR DAHA NE KADAR YÜKSELECEK? DOLAR NE KADAR OLACAK?

Selçuk Geçer'in yazısı şöyle:

Araç sahipleri aman dikkat: 31 Ağustos sonrası zorunlu olacak Araç sahipleri aman dikkat: 31 Ağustos sonrası zorunlu olacak

"Doğru değer enflasyona bakıldığında artık 38 ila 40 lira aralığı demiştik. Peki bu seviyelere ne zaman gelecek. Bana göre en geç eylül- ekim.

'O kadar çabuk mu?' diyenlere ise verilecek tek cevap; geç bile kalındı.

Döviz,  faiz kararı öncesi neden gaza bastı?

Gayet basit...

Merkez Bankası'nın geçen ay ki kararı gösterdi ki doları baskılamak uğruna şimdilik faizde aşırıya kaçılmayacak. Dolar istenilen, yani hem yabancı hem yerlinin ikna olacağı seviyeye kadar faiz daha kontrollü artırılacak.

Muhtemelen bu toplantıda maksimum 400 baz puan çok daha  yüksek ihtimal 200 baz puanlık bir faiz artışı olacak. Bence de bu artırımlar kararında olur. İşte piyasa tam da bu düşük yükselişleri fiyatlıyor. Dolayısıyla döviz yükseliyor."

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: HABER MERKEZİ