Gerçekleşen olayla ilgili ise Sarayköy Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya, “İlçemiz sınırları içerisinde, faaliyet gösteren özel firma tarafından, yeraltı sıcak su arama faaliyetleri kapsamında yapılan çalışmalar devam ederken, yerin 1200 metre derinliğe inildiğinde pazartesi günü gaz patlaması yaşanmış ve ilgili gaz sızıntısı halen devam etmektedir. Şirket yetkilileri ile yapılan sözlü görüşmede, çıkan gazın doğal gaz olmadığı karbondioksit gazı olduğu ancak incelemelerin devam ettiği, ilgili tüm birimlere bilgi verildiği gaz sızıntısının giderilmeye çalışıldığı yönünde tarafımıza bilgi verilmiştir. 

ETHA

 Pazartesi gününden bu yana ilgili şirket ile bilgi alışverişinde bulunulmakta ve çalışmalar takip edilmektedir. Vatandaşlarımızın gaz sıkıntısı sebebiyle şirket yetkililerince çıkan gazın insan sağlığını tehdit etmediği ve tehlike arz etmediği belirtilmişse de ilgili makamlardan gerekli açıklama yapılıncaya kadar ki döneme kadar sağlık tedbirlerinin elden bırakılmaması ve ilgili alana yaklaşılmamasını rica ederim” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. 

Karpuzunuz Kelek Mi Çıktı? Kelek Çıkan Karpuzdan 20 Bin Lira Tazminat Karpuzunuz Kelek Mi Çıktı? Kelek Çıkan Karpuzdan 20 Bin Lira Tazminat

Şikayet Dilekçesi Verildi 

Büyük Menderes Çevre ve Ekoloji Derneği, İtfaiye, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ve çeşitli kurumların su ve beton dökme yöntemiyle müdahalesine rağmen jeotermal kuyudan akışkan ve gaz salınımına 4. günde de çözüm üretilemedi diyerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne bugün şikâyet dilekçesi verdi. Büyük Menderes Çevre ve Ekoloji Derneği aynı zamanda kuyunun kaçak olmasıyla ilgili iddiaların aydınlatılması için bilgi edinme kanunu çerçevesinde bilgi istedi.  

Muhabir: Aslıhan Kılıçelli