PAÜ ZİRAAT FAKÜLTESİ’NİN TOHUMLARINI ATTI

Pamukkale Üniversitesi’nde Ziraat Fakültesi’nin kurulma çalışmaları için ilk adım atıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, kurulması planlan Ziraat Fakültesi ile özelikle yöreye özgü tarımsal ürünlerin, bilimsel yaklaşımlarla geliştirilerek, kültürel ve ekonomik değeri yüksek ürünler haline gelmesini hedeflediklerini söyledi.

PAÜ ZİRAAT FAKÜLTESİ’NİN TOHUMLARINI ATTI
Yazar : Tarih : Okunma : 2.717 views Yorum Yap

Hâlihazırda Çal Meslek Yüksekokulu (Çal MYO), Çivril Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Tavas Meslek Yüksekokulu (Tavas MYO) ve Acıpayam Meslek Yüksekokulu farklı programları ile Tohum Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezi (TIGAM) ve Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİYOM) bünyelerinde yapılan bilimsel çalışmalar ile tohum ıslahı ve gen kaynaklarının korunması çalışmalarını sürdüren Pamukkale Üniversitesi, Ziraat Fakültesi’nin kurulması hususunda çalışmalarını başlattı. Bu kapsamda Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Necip Atar ve Prof. Dr. İbrahim Kısaç ile birlikte Çal MYO, Çivril Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Tavas MYO, TIGAM ve BİYOM’dan öğretim üyeleri ile bir araya geldi.

“Denizli’ye özgü tarım ürünlerin gen kaynakları koruma altına alınmalıdır…”

Rektör Kutluhan: “Tarımsal alanında yürüttüğümüz çalışmaları Ziraat Fakültesi ile bir üst seviyeye çıkaracağız…”

Toplantının ardından konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, özellikle pandemi süreci ile tarımsal üretimde kendi kendine yetebilmenin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha iyi anlaşıldığına dikkat çekti. Prof. Dr. Kutluhan, tarım alanında çalışmalarını sürdüren araştırma merkezlerinin desteği ile Denizli için ekonomik ve kültürel öneme sahip tarım ürünlerinin modern teknolojilerle yüksek kalite ve yüksek verimli ürüne dönüştürme çalışmalarını, kurulması planlanan Ziraat Fakültesi bünyesinde bir üst seviyeye çıkaracaklarını ifade etti. Çal ve Acıpayam’da Üniversitenin kullanımına sunulmuş arazilerin olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Çivril’de de yerel yönetimin yine tarımsal Ar-Ge faaliyetlerinin yürütülmesi için arazi vermeye hazır olduğunu söyledi.

“PAÜ Ziraat Fakültesi ile Denizli, tarımda da söz sahibi olacak…”

PAÜ Rektörü Kutluhan, Denizli şehrinin tarımı için son derece önemli olan ürünlerin gen kaynaklarının korunmasının, bilimsel yöntemlerle tohum, bitki ve hayvan türlerinin ıslah çalışmalarının yürütülmesinin, ülkemizde tarım ve hayvancılık alanında büyük ekonomik faydalar sağlayacağını söyledi.

“Fakültemizin kurulması çalışmalarında başta Sayın Valimiz Ali Fuat Atik olmak üzere Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan ile ilçe yerel yönetimlerimiz bizlerden desteklerini esirgemediler. Bu vesileyle kendilerine şükranlarımı sunmak istiyorum” ifadelerini kullanan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, “umuyorum ki ilimizin de desteği ile Üniversitemiz, yine başta ilimizin doğal, tarihi, kültürel ve tarımsal değerlerinin korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda, bilimi kullanarak, üzerine düşen sorumlulukların bilinciyle çalışmalarını sürdürecektir. Kurulması çalışmalarını başlattığımız ziraat fakültemizin başta ilimiz olmak üzere ülkemize, ülkemizde tarımının gelişmesine büyük katkılar sunmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=