Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bir petrol firması arasında imzalanan protokol kapsamında Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan ve kazı çalışmalarıPamukkale Üniversitesi Sillyon Antik Kentinde yapılan çalışmalara da destek sağlayacak.

Ülkemizin zengin tarihi ve kültürel mirası için değerli bir adım olan bu iş birliğine ait protokol töreni Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu ve firma yetkilisi Nurten Öztürk, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve Sillyon Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Murat Taşkıran'ın katılımlarıyla Antalya’da düzenlendi.

A W206670 01

BU SEFER ZAM DEĞİL İNDİRİM YAPTILAR BU SEFER ZAM DEĞİL İNDİRİM YAPTILAR

Yıl Boyunca Destek Verilecek

İmzalanan protokol kapsamında, Pamukkale Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Taşkıran başkanlığında yürütülmekte olan kazılara firma tarafından yıl boyunca destek verilecek.

Protokolün imza törenine katılan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, protokolün PAÜ’nün kurumsal kimliğine ciddi katkı sağlayacağını ifade etti. Yapılan protokol ile ilgili görüşlerini aktaran Kutluhan, “Pamukkale Üniversitesi olarak burada olmaktan çok gururluyuz, mutluyuz. Pamukkale Üniversitesi olarak arkeoloji ve sanat tarihi çalışmalarına en baştan beri önem vermekteyiz. Bu alanların başarılı olabilmesi için kurumumuzun imkanları seferber edilmektedir. Tarih, kültür, sanat ve arkeolojiye verdiğimiz önem aynı zamanda kurumsal anlamda bizlerin takip ettiği bir perspektif olmuştur. Öyle ki, üniversite bünyesinde Türkiye’deki ilk ve tek arkeoloji enstitüsünün üniversitemiz tarafından kurulması bu düşüncelerimize payanda olmaktadır. Kazı alanlarında hocalarımızın ve değerli ekip üyelerinin elde ettiği başarılar bizleri gururlandırmakla kalmayıp onları destekleme noktasında yeni arayışlara da sevk etmektedir. Özellikle, arkeoloji alanında yapılan ikili anlaşmalar, ulusal ve uluslararası projeler ile çeşitli sponsorluk destekleri üniversitemizin kurumsal kimliğine de ciddi katkı sağlamaktadır. Pamukkale Üniversitesi’nin yapmış olduğu Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesi kazı sayısı on adet olup özetle; Celal Şimşek Hocamız Laodikeia Antik Kenti ve Hierapolis Antik Kenti kazıları, Bilal Söğüt Hocamız Stratonikeia Antik Kenti kazıları, Bahadır Duman Hocamız Triapolis ve o şu anda Afrodisias Antik Kenti kazıları koordinatörlüğünü; Mustafa Beyazıt Hocamız Tabae Antik Kenti, Doç. Dr. Gökçen Kurtuluş Öztaşkın Hocamız Olimpos kazıları ve şu anda burada bulunan Doç. Dr. Murat Taşkıran Hocamız ise Sillyon Kazı Başkanlığını yürütmektedir. Ben hepsi ile gurur duymaktayım. Bugün burada toplanma nedenimiz olan firma ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan Sillyon Kazısı sponsorluk anlaşmasını çok önemsiyor ve takdir ediyorum. Şüphesiz bu sponsorluk faaliyeti ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz Sillyon Kazısı Projesinin bundan sonraki süreçte firmanın destekleriyle daha da güçleneceğini düşünüyorum. Bu durum kurumlar arası iş birliğine ciddi katkı sağlamakla kalmayacak Sillyon gibi tarihin derinliklerinde kalmış arkeolojik ve tarihi bir alanın bilim dünyası ile buluşmasına destek sunacaktır. Dahası, dünyanın en güzide kültür ve turizm merkezlerinin başında bulunan Antalya’mıza da yeni bir turizm destinasyonu sunacaktır. Bu vesileyle, Pamukkale Üniversitesi olarak yürüttüğümüz Sillyon kazısına destek sağlayan firmaya, değerli Yönetim Kurulu üyelerine çok teşekkür ediyoruz. Bu sürecin başarılı olmasını sağlayan ve desteklerini esirgemeyen; Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Antalya Valiliğine, Serik Kaymakamlığı’na ve Serik Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz” dedi.

A W206670 06

İmzalanan sponsorluk anlaşmasından sonra Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve beraberindeki heyet Sillyon Antik Kenti’ne giderek burada PAÜ Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Sillyon Antik Kenti Kazı Başkanlığı yapan Doç. Dr. Murat Taşkıran tarafından antik kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirildi.

Editör: Haber Merkezi