Son zamanlarda maliyeti en çok yükselen sektörü inşaat oldu. Maliyetlerin yükselmesi, vatandaşa da konut fiyatlarının artmasıyla yansıdı. İnşaat sektöründeki maliyetin yükselmesinin bir sebebi ise kalifiye eleman bulunamaması oldu. Sektör temsilcileri kaynakçı, sıvacı, demirci ve operatör bulamamaktan şikayetçi.

Annelere Müjde! 1 Yıl Maaş Ve Doğum İzni Desteği Annelere Müjde! 1 Yıl Maaş Ve Doğum İzni Desteği

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYIDER) Başkan Yardımcısı Ahmet Erkutoğlu, bir inşaatta kalfaya iş verdiklerini ancak kalfanın ekibini bulamadığını söyledi. Bir televizyon kanalına konuşan Erkutoğlu, "Bugün bir inşaat kalfasının maaşı 80-100 bin lira, demirci ustasının maaşı 70-80 bin lira veya kepçe operatörü maaşının 100 bin, 150 bin 200 bin bandına gelmişken orada çalışan bir üniversite mezunu şantiye şefi veya bir mimar 40 bin lirayla 60 bin lira arasında maaş alabiliyor. Bir dengesizlik var" dedi.

Sıvacı, demirci, kaynakçı maaşları pilotu, doktoru, mimarı solladı ama sektör kısır döngüye girdi. Müteahhit Murat Çevik, '150 bin liraya kadar çıktık. Bir tane kaynakçı bulamıyoruz' sözleriyle isyan etti. Pendik'te yeni bir projeye başlayan, alanı çevirip ruhsatını aldığını belirten Çevik hafriyat dökmek için 9 milyonu gözden çıkardığını ancak yine de hafriyatçı bulamadığını söyledi. 3 aydır beklediğini söyleyen Çevik ayrıca, "Ne kalfa bulabiliyoruz, ne inşaat işçilerini bulabiliyoruz. Zor durumdayız." ifadelerini kullandı.

Editör: Atakan Göker