Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in ekonomi üzerine yaptığı görüşmelerde, asgari ücret zammı ana konulardan biri oldu. Milyonlarca asgari ücretli çalışanı ilgilendiren bu görüşmelerde, Erdoğan'ın Özgür Özel'in taleplerine sıcak bakabileceği belirtiliyor. Asgari ücrette yapılacak olası zam, ekonomik adaleti sağlama ve geçim sıkıntısını hafifletme açısından büyük önem taşıyor. Zam oranının %20-25 arasında olabileceği konuşuluyor.

Pek çok asgari ücretli çalışanın gözü kulağı temmuz ayında maaş zammı yapılacak mı? sorusuna odaklandı. İktidar tarafından olumlu bir tablo çizilmese de enflasyon tarafındaki yükseliş ile beraber geçim derdi derinden etkiliyor. Asgari ücretteki kulis bilgisini haber yazısında gerekçeleri ile açıkladı.

Asgari ücret ile geçim giderek zorlaşıyor. Açlık sınırının altında kalan asgari ücrette ara zam kaçınılmaz duruma geliyor. Türk-İş raporuna göre, nisan ayında açıklanan açlık sınırı 17.725 TL iken, mayıs ayında bu rakam 18.969 TL'ye kadar yükseldi.

TÜİK verilerine göre, mayısta yıllık enflasyon yüzde 75,45'e gelerek tarihi bir rekora imza attı. Enflasyondaki bu yükseliş ile birlikte düşen alım gücü mevcut asgari ücrete bir ara zammın olmaması halinde, ekonomik adaletsizliğin olabileceğini gösterir nitelikte.

EİB’de 1 sektör 2 milyar doları, 8 sektör 1 milyar doları aştı EİB’de 1 sektör 2 milyar doları, 8 sektör 1 milyar doları aştı

Temmuz ayında bilindiği üzere SSK, Bağ-Kur ve memurlar maaş zammı alacak. 5 aylık enflasyona göre yüzde 22,72 maaş zammı kesinleşmişti. Son 1 aylık verinin de eklenmesi ile birlikte emekli maaşları ortaya çıkacak.

Açlık ve yoksulluk sınırı ve yüksek enflasyon sebebiyle 7,5 milyon asgari ücretliye de benzer oranda bir zam yapılması kulislerde konuşuluyor.

Edinilen bilgiye göre asgari ücrette beklenen ortalama zam oranı yüzde 20-25 arasında olması bekleniyor. Bu tabloda asgari ücrette 20 bin 402 TL ile 21.252 TL gibi bir rakam karşılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel arasındaki buluşmalarda ana konunun ekonomi olması dikkat çekmişti. Milyonlarca asgari ücretli çalışanı ilgilendiren bu görüşmede Erdoğan, CHP ile anlaşma zemini yaratmak için Özgür Özel'in taleplerine sıcak bakacağı yönünde.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise ücret artışları konusunda olumsuz bir havada olduğu ise net. Merkez Bankası raporları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da yaptığı açıklamalar ve son olarak AK Parti'nin Kızılcahamam kampında yapılan değerlendirmelerde asgari ücrete ara zam yapılmayacağı konusunda görüşler açıklanmıştı.

Bazı uzman isimler tarafından ise asgari ücrete ara zammın temmuz ayında değil, yılın sonlarına doğru olabileceği kulisleri dolaşıyor. Edinilen bilgiye göre asgari ücrete temmuzda ara zam yapılmayacağı netlik kazandı. Fakat eylül ayında bir düzenleme olabileceği konusu şu anda ana konuşulan gündemler arasında yerini alıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ