Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iki yıldır uygulanan yüzde 25'lik kira zam sınırının Temmuz ayında sona ereceğini ve yeni bir düzenlemeyle yer değiştireceğini açıkladı. Kiracı ve ev sahipleri için kritik öneme sahip bu değişiklik, piyasa koşullarına daha uygun bir sistem getirecek.

2022 yılının Temmuz ayında alınan karar ile konut kiralarında yıllık zam tavanı yüzde 25'e sabitlenirken, ikinci yılını tamamlayacak uygulamaya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten dikkat çeken ifadeler geldi.

Şimşek, söz konusu uygulamanın piyasa ekonomisine aykırı olduğunu ve olağanüstü dönemlerde alınan, süreli bir tedbir olduğunu belirterek yaz aylarında uzatılması için bir sebep olmadığını belirtti. Şimşek, "Devam etmesi için bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum, etmesi yönünde yapılan bir çalışma da yok. Büyük ihtimalle devam etmez diye düşünüyorum" ifadelerini kullanarak atılacak adımları sıralarken, kiracılar ve ev sahiplerini ilgilendiren yeni uygulamaya ilişkin kulis bilgileri sızmaya başladı.

ŞİMDİ DE YENİ SINIR GÜNDEMDE

İki yıldır uygulanan kira tavanı nedeniyle yeni kiracılar ile eski kiracılar arasındaki ücret farkı adeta uçuruma dönmüş durumda.

Kira fiyatlarında yüzde 25 zam sınırının kaldırılması ve ev sahiplerinin zam oranında tamamen serbest bırakılması ise kiracılar için birçok yeni soruna neden olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek amacıyla, kira sınırının doğrudan kaldırılmasının yerine, iki farklı alternatif üzerinde çalışılıyor.

Birinci senaryoda söz konusu yüzde 25'lik tavanın bir yıl boyunca geçerli olacak şekilde yüzde 50'ye çıkarılması düşünülürken, ikinci senaryoda ise kira zam sınırı ÜFE/TÜFE oranına göre belirlenecek.

Mehmet Şimşek’ten Asgari Ücret Açıklaması “Düşük Değil” Mehmet Şimşek’ten Asgari Ücret Açıklaması “Düşük Değil”

TÜİK tarafından açıklanacak yıl sonu enflasyonunun kira zamlarında referans olarak alınacağı yeni uygulamanın hayata geçirilmesi muhtemel gözükürken, değişiklikle ilgili kesin bilgi Haziran ayında resmen açıklanacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ