Kurban Bayramı yaklaşırken, vatandaşlar en uygun kurbanlık fiyatlarını araştırmaya başladı. Zincir marketler, kurbanlık satışlarına hız verdi ve çeşitli kampanyalarla dikkat çekiyor. Migros, Küçükbaş Karaman kurbanlığını 11,950 TL'den, Money Bonus kart sahiplerine ise 10,950 TL'den satışa sundu. A101 ve CarrefourSA da farklı ağırlıklarda kurbanlık paketleri sunarak müşterilerini cezbetmeye çalışıyor. A101, Karaman Koç'u (16-19 kg sakatat dahil) 13,750 TL'den, CarrefourSA ise büyükbaş kurbanlık 1/7 paketini (20-24 kg sakatat dahil) 17,950 TL'den satışa çıkardı. Marketler, veteriner, noter ve din görevlisi gözetiminde İslami usullere uygun kesim hizmeti sunacaklarını belirtiyor.

Zincir marketlerin kurbanlık hayvan kesim işlemleri, veteriner, noter ve din görevlisi gözetiminde, İslami usullere, yasal mevzuat ve standartlara uygun tesislerde yapılacak. 

Peki, zincir marketlerin kurban satış fiyatları ne kadar? İşte Migros, A101 ve CarreforSA gibi zincir marketler 2024 kurbanlık fiyatları...

ZİNCİR MARKETLERDE KURBAN FİYATLARI NE KADAR?

İslami usullere uygun kesildiği belirtilen Migros'ta Küçükbaş Karaman (12-16 kg) 11 bin 950 lirayken Money Bonus'lu fiyatı 10 bin 950 liradan satışı yapılıyor.

Bağış kurban fiyatı ise 10 bin 950 lira, Money Bonus'lu fiyatı 9 bin 950 lira; Küçükbaş Kıvırcık (16-20 kg) 14 bin 800 lirayken Money Bonus'lu fiyatı13 bin 800 liradan satışı yapılıyor.

Zamlı sigara fiyatları belli oldu: İşte öne çekilen zamlı liste Zamlı sigara fiyatları belli oldu: İşte öne çekilen zamlı liste

Bağış kurban fiyatı ise 13 bin 800 lira, 12 bin 800 lira; Büyükbaş 1/7 hisse (23-27 kg kemiksiz hisse sakatat hariç) 19 bin 950 lirayken Money Bonus'lu fiyatı 18 bin 950 liradan satışı yapılıyor. 

Bağış kurban fiyatı ise 18 bin 950 lira, Money Bonus'lu fiyatı 17 bin 950 lira.

A101'de Karaman Koç (16-19 kg sakatat dahil) 13 bin 750 lira, Büyükbaş 1/7 kemiksiz hisse (23-26 kg sakatat dahil) 16 bin 950 liradan satışa verilerek 3 taksit yapma fırsatı veriliyor.

Carrefour'da Büyükbaş Kurbanlık 1/7 Paketi (20-24 kg sakatat dahil) 17 bin 950 lira, Bağış ürünü Büyükbaş Kurbanlık 1/7 Paketi (20-24 kg sakatat dahil) 15 bin 950 lira, 4. Gün Büyükbaş Kurbanlık 1/7 Paketi (20-24 kg sakatat dahil) 16 bin 600 lira; Küçükbaş Kurbanlık Paketi Karaman (12-16 kg sakatat dahil) 11 bin 950 lira, Küçükbaş Kurbanlık Paketi Kıvırcık (16-20 kg sakatat dahil) 13 bin 950 lira, Bağış Küçükbaş Kurbanlık Paketi Karaman (12-16 kg sakatat dahil) 10 bin 950 lira, Bağış Küçükbaş Kurbanlık Paketi Kıvırcık (16-20 kg sakatat dahil) 12 bin 950 lira olarak satış yapılmakta.

Müslümanların Allah`ın rızasını kazanmak için ibadet amacıyla belirli şartları taşıyan hayvanları usulüne uygun kesme süreci Kurban Bayramı süresince gerçekleştirilecek. 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulundan alınan bilgilerle, vekaletle kurban organizasyonlarında dikkat edilmesi gereken hususları 10 soruda derlendi.

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. 

Kurbanlıklar, mutlaka kurban kesim günleri içerisinde kesilmelidir. Hanefi mezhebine göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder, bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Şafii mezhebine göre ise bayramın 4. günü gün batana kadar kurban kesilebilir.

Vekaletle kurban kestirmek isteyen kişinin, kesene vekalet vermesi gerekir. Eğer kurban ibadetinin yerine getirilmesi hususunda bir kurum aracı kılınıyorsa bu durumda kurbanın satın alınması, kesilmesi ve dağıtılması gibi hususlarda kapsamlı bir vekalet verilmelidir. Aracı kişi ve kuruluşlar, vekalet şartlarının dışına çıkmamalı, kurbanlarla ilgili olarak, sahiplerinin bilgisi ve rızası dışında iş ve işlemlerde bulunmamalıdır.
 
Küçükbaş bir hayvana birden fazla kişinin ortak olması ya da büyükbaş bir kurbanlığa 7`den fazla kişinin hissedar olması caiz değildir. Aynı hisseye birden fazla kişinin ortak olması halinde kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Bu sebeple bir hissenin birden fazla kişiye satılması gibi bir yanlışa düşülmemelidir.

Hayvan, kurban niyetiyle ve vekalet veren kişi adına kesilmelidir. Kurban hisselerine ortak olanların tamamının niyeti ibadet olmalıdır.

Hayvan kesim ücretleri veya organizasyon giderleri, kesilen kurbanlık hayvanların etleri, derileri veya sakatatından karşılanmamalı, bunlar ayrıca ödenmelidir.

Hissedarlar belirlenmeden hayvanların topluca kesilmesi caiz değildir. Henüz kesim yapılmadan her bir hissedar, kurban edilecek bir büyükbaş hayvanın en az 7`de bir hissesine kaydedilerek belirlenmeli ve hayvan, belirlenen hissedarlar adına vekaleten kesilmelidir. Bunun aksine örneğin, 6 kişi adına kesilen bir büyükbaş hayvana, kesimden sonra 7`nci kişi dahil edilemez.

Kurban ibadetinin hikmetlerinden biri, toplumun bütün kesimlerinin bayrama iştirak etmelerinin sağlanmasıdır. Kurban etlerinin başta ihtiyaç sahipleri olmak üzere aile efradı, dostlar ve komşular ile paylaşılmasının istenmesi bu amaca yöneliktir. Bu kapsamda kurban etlerinin bir an önce ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması da esastır. Kurban etlerinin satılıp başka amaçlar doğrultusunda kullanılması bu hikmetlere aykırılık teşkil eder.

Bu nedenle bazı kişi ve kuruluşlar tarafından kesim öncesi henüz organize aşamasında kurban etlerinin satımının planlanması doğru değildir. Dolayısıyla vekaletle kurban kesen kuruluşların kapasitelerini dikkate alarak kesip dağıtabilecekleri sayıda kurban vekaleti almaları, kesim işlemini mutlaka gerçekleştirmeleri ve buradan elde edilen etleri satışa konu etmeden öncelikle muhtaçlara dağıtmaları gerekir.

Ticari kuruluşlar, kurban organizasyonu kapsamında et satımını çağrıştıran uygulamalardan uzak durmalıdır. Et satımı ile kurban ibadeti birbirinden farklı şeylerdir. Dolayısıyla kurban kesimine aracılık eden ticari kuruluşlar, belli kiloda et miktarının kurban sahiplerine verilmesini taahhüt etmemelidirler. Bunun yerine tahmini bir kilo aralığı belirleyerek, bu kilo aralığında bir hayvanı kişi adına vekaleten kesebilirler. Bu durumda çıkan et ne ise hisse sahibine teslim edilmesi gerekir. Hissedarların etlerinden eksiltme yoluna gidilerek veya tahmini kilodan fazla gelen etler toplanarak yeni bir hisse oluşturulmamalı ve bu etler başkalarına satılmamalıdır.
 
Kuruluşlar, vekaletlerini aldıkları kişiler adına kestikleri kurban etlerinin tamamını ya hissedarlara ya da vekalet şartlarına uygun olarak onların izin verdiği yerlere ulaştırmalıdır. Hissedarlar, kurban hissesinin tamamına sahip olmalı, kuruluşlar fazla hisse toplayabilmek için hisse fiyatını düşük ilan ederek kendi kaynaklarından ilave ücret ödememelidir.

Kurban etlerinin sahiplerine verilmesi üzerine anlaşma yapıldıysa, etlerin karıştırılmaması ve her hissedara kendi kurbanının etinin verilmesi gerekir. Çünkü bu hisseler, vekalet verenlerin mülkiyetinde olduğundan yapılacak her türlü tasarruf onların izni ve onayına bağlıdır.

Kaynak: HABER MERKEZİ