Ankara’da bir erkeğin, inin ilgisizliği ve mücevher kullanımı iddialarıyla açtığı boşanma davasında Yargıtay, kadının haklı bulunduğu kararını onayladı. Mahkeme, erkeğin eski eşiyle kıyaslamaları ve hakaretleri nedeniyle kadına 70 bin lira tazminat ve nafaka ödenmesine hükmetti. Bu emsal karar, boşanma davalarında tarafların birbirine karşı tutumlarının nasıl değerlendirileceğine dair önemli bir örnek oluşturuyor.

Mahkemeden 50 bin lira maddi ve 50 bin lira manevi tazminat talebinde bulundu.

Kadın ise karşı dava açarak, kocasının sürekli vefat eden eşiyle kendisini kıyasladığını, hakaret ettiğini ve evden kovduğunu belirtti. Kadın, 1500 lira tedbir ve yoksulluk nafakası ile 100 bin lira maddi ve 100 bin lira manevi tazminat talep etti.

KADIN HAKLI BULUNDU

VATANDAŞIN GÖZÜ MARKET İNDİRİMLERİNDE! VATANDAŞIN GÖZÜ MARKET İNDİRİMLERİNDE!

Yerel mahkeme, kocanın eşini eski eşiyle kıyasladığını ve kadını ortak evde istemediğini belirterek, kadının kusurunun ispatlanamadığını tespit etti. Mahkeme, tarafların boşanmasına, kadına 1500 lira tedbir ve yoksulluk nafakası ile 40 bin lira maddi ve 30 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Hukuk Dairesi, erkeğin istinaf başvurusunu esastan reddetti. Bunun üzerine koca, temyiz başvurusunda bulundu.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararının hukuka uygun olduğunu belirterek, temyiz dilekçesinde ileri sürülen nedenlerin kararı bozmayı gerektirecek nitelikte olmadığını tespit etti. 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 370. maddesi uyarınca, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını onadı.

Kaynak: HABER MERKEZİ