Çivril’de Büyük Umutlarla İnşa Edilen TOKİ, Vatandaşlara Hayal Kırıklığı Yaşattı Çivril’de Büyük Umutlarla İnşa Edilen TOKİ, Vatandaşlara Hayal Kırıklığı Yaşattı

Denizli’de durgun geçen Kurban alışverişleri bayramın yaklaşmasıyla birlikte canlılık kazanıyor. Kurban pazarlarında yaşanan yoğunluk hem satıcıyı hem alıcıyı mutlu ederken besiciler vatandaşları satışa çıkarılan her hayvanın kurban olmayacağı konusunda dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. Denizli Ticaret Borsası Kurban Pazarı’nda hayvanlarını satış için getiren Bekillili besici pazarlara getirilen hayvanların çoğunda kurban olmaya uygun hayvanların seçildiğini belirterek : “hayvan pazarlarına satış için çıkarılan hayvanlar kurban olabilecek şekilde buraya getirilir. Satıcılar zaten bunu bilir fakat her sektörde olduğu gibi hayvan pazarlarında da dolandırıcılık olabilir. Burada müşteriler uyanık olmalı. Hayvan alınırken hayvanın nasıl olması gerektiğini bilmeli. Çoğu vatandaş  ‘kapak atmak’ olayını bilmiyor buraya geldiğinde bizler anlatıyoruz ”dedi.

Hayvan Kapak

 Peki, Kurban Alırken Hayvan Kapak Atmış Mı Diye Bakıyor Musunuz?

Hayvanların bakışları canlı olmalı, ishal, herhangi bir yerinde şişkinlik ve akıntı olmamalı yani hayvanda hastalık olmamalı diyen kurbanlık satışı yapan işletmeci kurbanlıkların kurban olabilmesi için taşıması gereken özellikleri sıraladı. Ayrıca kurban edilecek hayvanlarda : “sürdürülebilir bir hayvancılık için damızlık dişi hayvanlar kesilmemeli. Kurbanlık olarak erkek hayvanlar seçilmeli. En önemli unsur da hayvanın aynı 7 yaşındaki çocuklar gibi dişlerini tamamlamış olmalı ”dedi. Sığır ve mandada iki yaşını tamamlayıp tamamlamadığını ve üç yaşına girdiğini anlamak için iki ön kesici süt dişlerinin yerini kalıcı dişlerin alması gerekir ki halk arasında buna “kapak atma” denir diyen besici : “Özellikle hayvanların, büyükbaşların alt çenesinin ortada bulunan 2 dişi, daha büyük olmakta ve hayvanın kapak atıp atmadığı mevcut dişlerinin kontrol edilmesi ile kolayca anlaşılmaktadır. Yetişkin olmayan hayvan, kapak atmayacağı için kurbanlık için uygun olmayacaktır.” dedi.

Editör: Fatma Haytan