Kira piyasasında belirsizlikler sürüyor. Merkez Bankası raporları ve yetkililerin açıklamalarına göre, mevcut tavan zam düzenlemesinin devam etmeyeceği yönünde öngörüler var. Ancak bu durum kesinlik kazanmadığı için kiracılar ve ev sahipleri arasında belirsizlik devam ediyor.

Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Tetik konut kiralarında yeni döneme girilmesine yönelik önemli açıklamalar yaptı. Tetik’in ifade ettiğine göre; kiralarlarda uygulanan tavan zam düzenlemesinin son bulması durumunda 2 Temmuz’dan önce başlayan veya yenilenen sözleşmeler için %25 zam sınırı devam edecek.

Tetik, 2 Temmuz’dan sonra başlayan veya yenilenen sözleşmelerde ise zam oranının TÜFE‘e göre belirleneceğine ilişkin ifadelerde kullandı. Düzenlemenin kaldırılması halinde ev sahiplerine zam hakkı doğacak mı? Sorusuna yönelik verdiği yanıta ev sahiplerine zam yapma hakkının doğucağına işaret etti.
Öte yandan temmuz ayına girilmeden önce geçerli olan %25 kiraz sınırının referans alınarak kullanılacağını da vurguladı. Düzenlemenin kaldırılması , 2 Temmuz’da ama sonraki kira sözleşmelerini etkiliyor.

Temmuz ayına kadar olan sözleşmeler neredeyse %25 kira sınırlaması devam edecek.

Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Tetik ifade ettiğine göre kiracıları ciddi zam oranları bekliyor.Mayıs ayında enflasyonun 70 ila 75 bandına yükselmesinin öngörülmesiyle ilk kez konut kiralaması gerçekleştirecek vatandaşlar için duruma paralel olarak yüksek kira fiyatları da söz konusu olacak.


Tetik, yüzde 25'lik sınırlamanın kalkmasıyla birlikte en yüksek kira zam oranının ağustos ayında olacağını belirtti.
 

Sigara içenlere kötü haber: Zamlı fiyatlar yok artık dedirtti Sigara içenlere kötü haber: Zamlı fiyatlar yok artık dedirtti

Kaynak: HABER MERKEZİ