İnegöl'de bin 200 rakımda yetişen yaban mersini, 400 TL'lik kilogram fiyatıyla dikkat çekiyor. İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, bölgedeki yaban mersini üretiminin 100 ton civarında olduğunu ve ürünün beş farklı ülkeye ihraç edildiğini açıkladı. Yaban mersini, bölge çiftçileri için önemli bir gelir kaynağı haline geldi.

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bin 200 rakımda yetişen yaban mersini hasadı başladı. Kilosu 400 TL'den satılan ürünün 5 ülkeye ihracatı da yapılıyor.

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yetiştirilen yaban mersininin hasadı başladı.

İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik de tarlaları ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Başkan Çelik, burada yaptığı açıklamada, “İnegöl’ümüzün bereketli topraklarında daha önce papaz eriği ile başlayan kirazla süren hasatta bugünlerde patates üretimine geleceğiz. Toprak mahsulleri olarak 2 gün sonra buğday alımlarına başlayacağız. Tuzla Mahallemizdeki çiftçilerimiz için yaban mersini üretimi önemli bir gelir kaynağı oldu. 10 yıllık bir geçmişi var. Bu toprakları sevdi yaban mersini. Her anlamda; rakım olarak, toprak olarak, verim olarak çok uygun bir bölge. Yaban mersini biliyorsunuz toprak ayıran bir ürün" ifadelerini kullandı.

Araç sahipleri aman dikkat: 31 Ağustos sonrası zorunlu olacak Araç sahipleri aman dikkat: 31 Ağustos sonrası zorunlu olacak

BİN 200 RAKIMDA ÜRETİM

Bulundukları yerin yüksekliğinin bin 200 rakım olduğunu dile getiren Çelik, “Mahallemizde yaklaşık bin dönümlük alanda üretim yapılıyor. 100 ton civarında bir ürün elde ediliyor buradan. Bahçeler genç ancak yeni ekimler bulunuyor. Yakında 2 bin dekara çıkma hesapları yapıyoruz. Dolayısıyla da yaklaşık 2 bin tonluk bir üretim yapılacağını düşünüyoruz. Ayrıca çevre köylerde de yaban mersini üretimine başlayan çiftçilerimiz var. Umarım oralardan da verim alınır. Yaban mersininin en çok sevdiği şey yüksek rakım ve toprağın PH’ını ayırıyor. Fiyat olarak da bugün 400 lira civarlarında alıcı buluyor. İlk hasatlar olduğu için şu anda ufak ürünler toplanıyor. Daha iri olanlar toplandığında 500 liraya çıkacak” dedi.

5 ÜLKEYE İHRACAT

İç piyasanın yanı sıra yaban mersininin ihracatını da yaptıklarını ifade eden Çelik, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Çekya’ya, Dubai’ye, Kazakistan’a, Arabistan’a ve Singapur’a gidiyor. Birçok yerden de talep geliyor. Bildiğiniz gibi damar hastalıklarına, kalp hastalıklarına, şeker hastalıklarına ve kansere karşı yararı olduğunu da doktorlardan dinliyoruz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ