Pandemi döneminde alışveriş alışkanlıklarının değişmesiyle, internetten alışveriş hayatımızda yaygın bir hal almaya başladı. İnternetten alışverişin artmasıyla, dolandırıcıların yeni yeri de belli oldu. Sıklıkla duyulan internet dolandırıcılığına yakalanmamak için neler yapmak gerekiyor? İşte dikkat edilmesi gerekenler...

1. Satıcının Güvenilir Olmasına Dikkat Edin

Alışveriş yapmadan önce satıcıyı araştırın ve müşteri yorumlarını okuyun. Güvenilir satıcıları tercih etmek, alışverişinizi olumlu yönde etkileyecektir.

2. İnternet Bağlantınız Güvenli Olmalı

Alışveriş yaparken güvenli bir internet bağlantısı kullandın. Halka açık ağlar, kişisel bilgilerinizin tehlikeye girmesine yol açabilir.

3. Sitelerin Sertifikasını Kontrol Edin

Alışveriş yaptığınız sitenin HTTPS bağlantısına sahip olduğundan emin olun. Ayrıca, sitenin güvenlik sertifikalarını kontrol ederek bilgilerinizin şifrelenmiş olduğundan emin olun.

4. Gizlilik Politikaları

Alışveriş yaptığınız sitenin gizlilik politikasını okuyun. Kişisel bilgilerinizin nasıl kullanılacağı ve korunacağı hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemli bir konu.

5. Tahmin Edilemez Şifreler Kullanın

Hesap oluştururken güçlü ve benzersiz şifreler kullanın. Şifrelerinizi periyodik olarak değiştirin ve her site için farklı şifreler belirleyin. Şifrelerinizi hatırlamak size zor geliyorsa, güvenilir bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz.

Ayrıca, hesap güvenliği için iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ekstra güvenlik önlemlerini etkinleştirmek, hesabınızın korunmasına yardımcı olabilir.

6. Bilgisayarınızın Güvenliğini Yüksek Tutun

Emeklilere Kötü Haber! Bu Bayrama Parasız Girecekler! Emeklilere Kötü Haber! Bu Bayrama Parasız Girecekler!

Bilgisayarınızda güvenlik yazılımlarını düzenli olarak güncelleyin. Güncel antivirüs ve anti-malware programları kullanarak bilgisayarınızı koruyun.

7. Sahte Kampanyalara Dikkat Edin

Çok iyi görünen ancak gerçekte mantıksız derecede düşük fiyatlar veya aşırı cazip kampanyalar dikkat çekici olabilir. Güvenilir sitelerden alışveriş yapmaya özen gösterin ve şüpheli indirimlerden kaçının.

Çok cazip görünen kampanyalar veya indirimler, bazen gerçek olmayabilir. Anormal derecede düşük fiyatlar, sahte sitelerin veya dolandırıcılık girişimlerinin işareti olabilir.

8. Ödeme Yaparken Dikkat Edin

Ödeme yaparken kredi kartı veya güvenilir ödeme sistemlerini tercih edin. Banka havalesi gibi güvenilir olmayan ödeme seçeneklerinden kaçının.

Güvenilir ödeme sistemleri, kart bilgilerinizi korumak için ek güvenlik katmanları sağlayabilir.

9. İade Politikalarını Gözden Geçirin

Aldığınız ürünün iade ve değişim koşullarını önceden okuyun. Bir ürünü iade etme veya değiştirme durumunda karşılaşabileceğiniz prosedürleri ve şartları bilmek oldukça önemlidir.

10. Ödemeden Sonra Hesap Özetini İnceleyin

Alışverişlerinizden sonra kredi kartı veya banka hesap ekstrenizi düzenli olarak kontrol edin. Bilinmeyen veya şüpheli işlemleri hemen bankanıza bildirin. Ekstra önlem için, kartlarınızı internet alışverişlerine kapatın ve sadece gerekli olduğunda açın.

Kaynak: Haber Merkezi