7 Temmuz 2024'ten sonra yeni güvenlik özelliklerini karşılamayan sıfır kilometre araçların satışına izin verilmeyecek. Avrupa Komisyonu'nun 7 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe girecek olan yönetmeliği ile sıfır kilometre taşıtlarda tercihe bağlı güvenlik tedbirleri artık mecburi hale gelecek. Bu yeni düzenlemeyle, taşıtların güvenlik donanımlarının belirli standartlara uygun olması gerekecek ve eksikliklerin giderilmemesi durumunda satışlarına izin verilmeyecek.

Ülke genelinde de söz konusu kriterler de Türkiye’de de geçerli olacak. İlave özellikler sebebiyle de otomobilden kamyona da bütün taşıtların da fiyatları artacak. Modelden modele göre de markadan markaya değişmekle beraber de zam oranının da yüzde 10’u bulabileceği de belirtiliyor.

TARİH KESİNLEŞTİ

7 Temmuz tarihi itibariyle de taşıtlarda hangi güvenlik özellikleri olacak araştırılıyor.

Bütün taşıtlar da akıllı hız yardımı, geri görüş kamerası ve arka park sensörü de ani frende yanan flaşör, kaza veri kaydedicisi, sürücü yorgunluk algılama sistemi olması gerekiyor.

Başkan Hamdi Gemici “Çivril ve Tavas Çiftçileri Sonuna Kadar Haklı!” Başkan Hamdi Gemici “Çivril ve Tavas Çiftçileri Sonuna Kadar Haklı!”

Araba ve kamyonetlerde ise şerit takip asistanı ve acil durum frenleme asistanı da yer alıyor.

Otobüs ve kamyonlarda ise olası kör noktaları da daha iyi tespit edebilmek adına da teknoloji, yaya veya bisikletliler için de çarpışma önleme teknolojisiyle beraber lastik basıncı izleme sisteminin yer alması gerekiyor.

Halihazırda ise tercihe de bağlı olarak da taşıta ilave edilen veya üst donanım da sahip taşıtların da bir kısmında bulunan teknolojiler de, Avrupa Birliği tarafından da alınan kararla da artık standart olacak.

Sıfır kilometre taşıtlarda belirtilen güvenlik özellikleri yer alacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ