TÜVTÜRK, istasyonlardaki yoğunluğu azaltmak ve araç sahiplerine daha hızlı hizmet sunabilmek için mobil muayene istasyonlarının sayısını arttırma kararı aldı. Yeni uygulama kapsamında, Türkiye genelinde birçok şehirde mobil muayene istasyonları faaliyete geçiyor. Bu gelişme, araç muayene işlemlerini daha erişilebilir ve hızlı hale getirerek, sürücülerin zaman kaybını önlemeyi hedefliyor. TÜVTÜRK'ün bu kararı, araç sahipleri tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

TÜVTÜRK, resmi internet sitesinden bir süre önce paylaştığı bir bilgilendirme mesajı ile araç muayene prosedürlerindeki flaş değişikliği açıkladı. Bu bilgilendirme mesajına göre, yeni araç muayeneleri için süre uzatıldı.

Türkiye'de trafiğe kayıtlı 25 milyonundan fazla araç bulunuyor ve bu araçlar sınıflarına ve yaşlarına göre belirli periyotlarla TÜVTÜRK istasyonlarında muayene edilmeleri zorunludur.

Muayenesi yapılmamış araçların trafiğe çıkması yasakken, sıfır kilometre bir otomobil satın alan sürücüler için ilk 3 yıl muayene yaptırması zorunlu değildir.

Denizli Sanayi Odası'ndan Önemli Bir Çalışma Denizli Sanayi Odası'ndan Önemli Bir Çalışma

Daha önceden, muayene istasyonlarında harcanan süresinin kısaltılması ve yoğunluğu azaltmak amacıyla egzoz emisyon ölçümü işlemini farklı yetkili servislerden de yapılabileceğini belirten TÜVTÜRK, bu kararıyla birçok aracın muayene sürecinin çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlamıştı.

Bu düşünceden yola çıkan TÜVTÜRK, kısa bir süre önce hayata geçirdiği sevilen uygulamasını daha da yaygın hale getirmek için çalışmalara başladığını dile getirdi.

TÜVTÜRK’ün başlattığı bu uygulamaya göre, muayene istasyonlarında yaşanan yoğunluğu en aza indirmek için Türkiye'nin 77 şehrinde mobil muayene istasyonların faaliyete geçirildi.

TÜVTÜRK, bu uygulama sayesinde istasyonlarındaki yoğunluğu azaltmayı başarmakla kalmayıp, aldığı yeni bir karar doğrultusunda mobil muayene istasyonlarının sayısının arttırılacağı müjdesini verdi.

Mobil muayene istasyonlarda, binek otomobil, traktör ve motosiklet muayeneleri gerçekleştirilebiliyorken, hava destekli hidrolik fren sistemine sahip olan TIR, kamyonet gibi büyük araçların muayenesi yalnızca sabit istasyonlarda yapılmaktadır.

Aracınızın egzoz gazı emisyon ölçümlerini ise sadece sabit veya yetkilendirilmiş bazı seyyar istasyonlarda gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ