Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ücretsiz doğal gaz uygulamasının sona ermesinin enflasyona etkisini değerlendiriyor. Uygulamanın bitmesinin aylık enflasyona 0,7 puan ekleyebileceği öngörülüyor.

İktidar, farklı gelir gruplarına yönelik çeşitlendirilmiş doğal gaz ve elektrik tarifeleri belirleme planı üzerinde çalışmalarına başladı. Bu yeni düzenleme, vatandaşların gelir seviyelerine göre enerji faturalarının ayarlanmasını amaçlıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan üst düzey yetkili gelir veya tüketim artışına bağlı olarak tarifelerin kademeli olarak artabileceğini ifade etti.

Bayram geliyor diye büyük indirim: Herkesin aldığı 10 ürün kısa süre bu rakama satılacak Bayram geliyor diye büyük indirim: Herkesin aldığı 10 ürün kısa süre bu rakama satılacak

1 Mayıs itibarıyla sona eren 25 metreküp ücretsiz doğal gaz uygulamasının ardından, hükümet farklı gelir grupları için çeşitlendirilmiş doğal gaz ve elektrik tarifeleri belirleme planı üzerinde çalışıyor.

Bloomberg'e konuşan anonim bir üst düzey yetkili, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bu yönde çalışmalar yaptığını belirtti.

Yetkiliye göre, plan düşük gelirli haneleri desteklemeyi amaçlıyor ve gelir veya tüketim artışına bağlı olarak tarifelerin kademeli olarak artabileceğini ifade ediyor.

DESTEĞİN SÜRESİ DOLDU
Geçen yıl yapılan genel seçimler öncesinde yaklaşık 20 milyon haneye verilen ücretsiz doğal gaz taahhüt edilmişti.

'AYLIK ENFLASYONA 0,7 PUAN EKLEYECEK'
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), uygulamanın sona ermesinin aylık enflasyona 0,7 puan ekleyebileceğini öngörüyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ